Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi, binaların sağladığı enerji sınıflandırmasının yer aldığı belgedir ve EKB tüm binalar için zorunludur. İlgili idareler tarafından getirilen bu zorunluluk ile binaların enerji kaynaklarını daha verimli hâle getirmektedir. Marmarisbox konuyu tekrar gündeme alarak açıklamalar yapıyor. Konu destek yazılarına Gönenç Emlak Şirketi buradan Blog bölümünden ulaşım mümkündür.

Zorunluluğu Olmayan Binalar

EKB nedir? Sorusu için oldukça açık şekilde yapılan tanımlama ile birlikte EKB son yıllarda zorunlu hâle gelmiştir. Belirtilen belgeleri alamayan binaların, enerji kaynaklarının verimliliği açısından zorunlu olmayan özelliklere sahip olmasıdır.

Binaların özelliklerinin en başında sanayi faaliyetinde bulunan firmalar gelmektedir. Binaların belge alma zorunluluğu yoktur. EKB almama zorunluluğu ise üretim amaçlı bina olduğu içindir.

Ekb Belgesi Alma Zorunluluğu Bulunmayan Binalar Hangileridir?

 

• Sanayi bölgesinde bulunan, üretim yapan yapılar

• 50 metrekare veya daha aşağısında bulunan yapılar

• Sera ve Atölyeler

• Depo Tüm  binaların EKB alması için zorunluğu yoktur. EKB çoğunlukla ise konutların bulunduğu binalar için alınmaktadır.

Belgenin istenmesi, zorunluluğu olmayan binalasa yükümlü değildir. Yapıların en başında gelen sanayi binaları  enerji kullanmaktadır. Ancak üretim amaçlı yapı olduğundan sanayi bölgesinde bulunan binaların belgeyi alma zorunluluğu yoktur.

Bununla birlikte Depo veya cephanelik gibi yapılmış binalarda Enerji Kimlik Belgesi istenmemektedir. Çünkü binaların enerji sınıflandırılması yoktur. Yani sadece eşyaların depolanması amacıyla kullanılmaktadır. EKB Zorunluluğu Dışında Kalan Binalarda kaynaklarının verimli  düzene girmesi açısından önemlidir. Tüm binalarda gereklidir.

İstenilmesi zorunlu olmayan enerji kimlik belgesi, bazı durumlarda verilmemektedir. Sanayi, depo gibi binalar belgenin aranması zorunluluğu bulunmayan binalardır. Isıtma veya soğutma sistemi kullanılmayan tüm binaların da  belgeyi alma zorunluluğu yoktur.

Isı ve soğutma enerjisinin kullanılmadığı binalar, yalnızca eşyaların bulundurulduğu binalardır. Aynı zamanda yükseltisi alçak olan binalarda belge istenmemektedir. Bunun nedeni, enerjinin kullanımı olmayan yapıtlar olmasıdır. Kısacası tüm belirtilen özelliklere sahip binaların EKB alma zorunluluğu yoktur.

Marmaris Emlak Haber

DMCA.com Protection Status

Resimleri büyütmek, slayt görünümünde izlemek amacıyla lütfen üzerine tıklayınız.