Zorunlu Enerji Kimlik Belgesi

Gönenç Emlak şirketi enerji kimlik belgesi zorunludur ve erteleme ardından konutların satılması veya kiralanmasında mutlaka ibraz edilmesi gerekecektir. Marmaris emlak sektörüne en kısa zamanda sertifikanızı almanız önerilir uyarısı yapıldı. Binaların enerji tüketimi için verilen EKB belli sınıflandırmaya göre verilmektedir. A'dan G'ye kadar sınıflandırılma bulunan raporda binanın yalıtım fonksiyonları, ısıtma, soğutma sisteminin fonksiyonları hakkında içerikler yazmaktadır. Zorunlu EKB geçerlilik süresi ise on senedir. Bu süre içerisinde verilen rapor geçerlidir ve 10 seneden sonra mutlaka yenilenmelidir.

Yetkili kuruluş tarafından hazırlanarak onaylanan sertifika alınması gerekli mecburi bir evraktır. Binanın enerji sınıflandırmasını ve fonksiyonlarını içermektedir. EKB tüm binanın yalıtım fonksiyonları bulunabildiği gibi tek bir katın ve daire de yer alabilmektedir. Bu amaçla yetkili kurumda ona göre belge hazırlatılmalı ve onaylanmalıdır.

Zorunlu Olmadığı Durumlar

  • Kullanım süresi 2 seneden az olanlar
  • Kullanım çapı ve genişliği 50 metrekarenin altında olanlar.
  • Soğutulmaya gerek duymayan binalar
  • İnşaat alanı 1000 metrekareden'den az olanlar.

Bu gibi binalar veya inşaatların dışında tüm daireler ve katlar için EKB mecburidir. Kurum tarafından hazırlanan değerleme raporunda binanın ve dairenin kullanımıyla alakalı özellikler yer almaktadır. Örneğin mantolama var mıdır? Var ise faturası istenir. Merdiven aydınlatmalarda ne tip ampul kullanılıyor? Pencere sistemlerinde ısı cam kullanılıyor ise iki cam arasında kaç milimetre bulunuyor? gibi sorgulamalar yapılır. Fazla enerji kullanımını ve ısı yalıtımını engellemek için hazırlanan rapor mecburidir. Yalnızca birkaç durum ya da binalar için mecburi olmayan istisnalar tüm daire ve katların enerji kullanımı açısından bulunmalıdır. Ev sahibinde bir nüshası bulunan kullanım belgesinin aslı ise yetkili kuruluşta bulunur.

EKB Ne Zamana Kadar Alınmalıdır?

Binaların durumu alınan rapor, mülkiyet tapusunun alındığı aşaması sırasında alınmalıdır. Yetkili kuruluşlar vermiş olduğu mecburi  sertifika yapı enerji kullanımının belirlenmesi yönünden gereklidir. Mecburiyeti olan yapılar yalıtımı, soğutma ve ısıtma sistemine uygun fonksiyonlarıyla yazılı olarak rapora geçirilmektedir.

Verilen enerji kimlik belgesi süresi dolduğunda ise kesinlikle yenilenmelidir. EKB alınması yenilenmesi işlemlerini ise enerji genel müdürlüğünce görevlendirilmiş verimlilik danışmanı ve uzmanlar yapmaktadır. Süresi dolduğunda yenilemek üzere yapmanız gerekli tek şey enerji genel müdürlüğüne başvuruda bulunmaktır.

WhatsApp: 0532 312 01 16

Resimleri büyütmek amacyla lütfen fotoğrafın üzerine tıklayınız.

DMCA.com Protection Status