Yeni Deprem Yönetmeliği

Muğla Marmaris Emlak piyasasında merak edilen yeni deprem yönetmeliği ile nelerin değiştiği hakkında açıklama Gönenç Emlakçılık Şirketi tarafından yapıldı. Artık ülkemizin değişmez kaderi haline gelen, belli aralıklar ile çok ciddi sorunlar yaşanmasına neden olan depremler sebebi ile hazırlanan deprem yönetmeliği özellikle riskli yapıların veya yeni yaplan yapıların hangi düzenlemelere göre inşa edileceğini belirleyen maddeler içermektedir.

Yeni Deprem Yönetmeliği İle Neler Değişti? 

Özellikle Marmariste satılık ev almak isteyenler için konu oldukça önemlidir. Artık eskisi gibi herkesin kendi isteklerine göre binalar yapmalarını engelleyen bu yönetmelik yeni yapılan veya daha önceden yapılmış olup kullanımına devam edilen yapıların depreme en dayanıklı hale gelebilmeleri için nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirlemektedir. Yeni yapılan bina denetleme firmaları tarafından her adımda titiz şekilde denetlenirken yapılan denetlemeler deprem yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre yapılmaktadır. Nitekim, günümüz konut alıcıları Marmaris satılık daire alırken sadece görünümü değil ayni zamanda binalarda depreme dayanıklılık ve güvenliğe önem vermektedir.  

2018 Deprem Yönetmeliği Hakkında Her şey

 

Yürürlüğe girdiği ilk günden bu yana son derece titiz bir şekilde uygulanılmakta olan kurallar sayesinde artık yeni yapılan yapılar çok daha dayanıklı, güven veren kimliğe bürünmektedir. Yapının tarzına, büyüklüğüne veya bulunduğu konumun deprem riskine göre çok farklı kriterlere göre yapılmakta olan binalar artık büyük depremlere de karşı koyacak özellikler taşımaktadır.

Binaları oluşturmakta olan kum, demir veya beton gibi unsurların ne kadar kullanılması gerektiğinden binaların yapılacakları zeminlerin dayanıklılık koşullarına kadar birçok farklı konuya net şekilde kural koyan bu yönetmeliğe aykırı olarak inşa edilen yapılara kesinlikle onay verilmemektedir.

Binaların Depreme Karşı Daha Dayanıklı Hale Gelmesi İçin Gerekli Kurallar

 

2018 deprem yönetmeliği de daha önce yürürlükteki 2007 yılına ait yönetmeliğin yerini almakta, bazı yenilikler getirmektedir. Yaşanan onca acıdan sonra artık deprem konusunda çok daha bilinçli hale gelen halk yine de riskli yapılar yapma konusunda dikkatsiz davranabilmektedir. Bu sebeple devlet pek çok firmaya inşaat denetleme ve gerek görüldüğü takdirde inşa işlemlerini durdurma hakkı tanımıştır.

Yapılan denetlemelerde görülmekte olan en küçük aksaklık dahi yasal işlemler yapma hakkını firmalara vermektedir. Ülkemizin birçok yeri şiddetli deprem riski altında olduğu için denetlemeler aynı zamanda birçok kişinin hayatının kurtulması anlamına gelmektedir.

Konuda son derece kararlı ve sert bir tutum sergilemekte olan devletin ilgili makamları yeni bina inşaatı yapacak kişilerin kesinlikle yeni yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmalarını önermektedirler. Günümüz konut alıcıları satılık ev alırken sadece görünümü değil ayni zamanda binalarda güvenliğe de önem vermektedir.  

Marmarisbox