Mugla Marmaris Satılık Koy Marmarisbox

2011 Yılı Ocak Mart Gonenc Emlak Raporu

Datça Bozburun Plan Hükümleri

Marmaris çevresinde satılık koylar, denize sıfır arsalar, çekek yerleri, marina yapımına uygun araziler kosunda sürekli talepler gelmektedir. Ancak bu talepler genellikle teknik, hukuki, mevzuata ilişkin imar planları koşulları nedeniyle karşılanamamaktadır. Muğla Marmaris ve çevresi Datça plan hükümlerine tabidir. Lejant bilgilerinde detaylı olarak kriterler belirtilmiştir.

Belediye hudutları dışındaki mücavir alanlar İl Özel İdare kapsamındadır. Belediye hudutları dışında kalan alanların çok büyük kısmı uygulama imar plan dındadır. 1/25.000 ile 1/100.000'lik harita içindedirler.

Denize sıfır arsalar (araziler) genellikle, birinci,ikinci,üçüncü,arkeolojik sit alanındadır. D.K.K.A (Doğal Karekteri Korunacak Alan) yanısıra Yaban hayatı koruma kapsamı içinde de kalabilmektedir. Çekek yeri ilan edilmiş bölge, marina inşaatı yapımına uygun gayrimenkul sayısı az olmakla birlikte mevcutdur. Örneğin Selimiye Köyü Erle Koyu çekek yeri yasal kapsam alanındadır.

Hisarönü Köyü ise 2006 yılında marina ve çekek yeri izinleri iptal edilerek yasaklanmıştır. Koylar, belediye hudutları dışında kaldığından, burada en büyük sıkıntı imar mevzuatıdır.

Kıyı Kenar Şerit Kanunu

1990 yılların başlarında yürürlüğe girdi. Bu nedenle denizden ilk 100 metre mesafede inşaat yasakdır. Sonraki 50 metrede ancak günübirlik tesisi için izin verilmektedir. İkinci derece sit alanında ise, konut yasak, ticari ise geçici ruhsat beş yıllık verilebilmektedir.

Ancak, kriterlerin yerine getirilmesi ile mümkündür. Denetimi de süreklidir. Kıyı şerit kanunu ve sit alanları dışında kalan gayrimenkul üzerine otel, kompleks, site, konut inşaatı yapılamaz. Nasıl yapılsın? İmarı gelmemiş. Yapılamaz.

Geçiş dönemi yapılaşma koşulları

Peki denize sıfır konuma sahip arsalara neler yapılabilir? Kıyı kenar şerit kanunu kriterine uygun, sit, D.K.K.A dışında kalan ve geçiş gönemi yapılaşma koşullarına uygun gayrimenkulünüz var ise kriterlere uygun konut yapabilirsiniz.

Bu durumda, bir adet 85m2 taban oturumunu aşmayan iki katlı villa yasal olarak inşaa edebilirsiniz. Ya da 2x85m2 tabana oturan iki katlı pansiyon yapabilirsiniz. Bu kriterler Muğla il hudutları içinde geçerlidir.

Kadastro yoluna cephe,sınırı olmayan emlak buna uygun değildir. Köylerde ifraz yasaklandığından, büyük arazi alarak parselasyon yapmak da mümkün değildir. Ayrıca mevzi imar da yasaklanmıştır.

Sonuç olarak : Koylarda, yasal çekek yeri, marina, otel, tatil köyü için imar izini mevzuatına uygunluk yoksa, bu tip gayrimenkuller yatırım amacına uygundur. Veya değişiklik olmadığı sürece sadece, günübirlik tesis, tek müstakil ev,pansiyon yapılabilir.

Bu yazıda genel çerçeve çizilmeye çalışılarak,yönlendirme amaç alınmıştır. Yazının kapsamı ve içeriği yoğun olduğundan araştırma inceleme pusulası sunulmuştur sadece.

Marmaris Emlak Bulteni

Şirketimizin düzenli gayrimenkul sektörü hakkındai analizler, haber ve yorumları yayınlamaktadır. Güncel fiyatlarla sunulan gayrimenkul bilgileri duyurulmaktadır. Yazılan makaleler yazarlarımızın değerledirmeleridir.

Satılık ve kiralık olarak bildirilen emlakların fiyatları bilgileri gayrimenkul sahibine aitdir. Sitemizde, şirketimizin yayın organlarında, gayrimenkul ilanları, bilgileri, resimleri ücretsiz güncel düzenli yayınlanmaktadır. Portföyümüzden Mugla Marmaris satılık daire kiralık ev konut tipi gayrimenkul ilanları sunuluyor.