Mugla Marmaris Satilik Konut Marmarisbox

2008 Yılı Ekim Aralık Gonenc Emlak Raporu

Satılık Konut

Klasik giriş paragrafımız nerede ise nokta virgülüne ayni. Yani batı cephesinde yeni bir şey yok. Marmaris gayrimenkul sektörü 2008 yılının ilk altı ayında genel anlamda yaşadığı durgunluğunu sürdürüyor.

Belirleyici olan dış dinamikler iç piyasayı etkilemeye devam ediyor. Marmaris gayrimenkul piyasasına sunulmuş hala ciddi bir arz fazlası bulunmaktadır. Talep iyice daralmış, fakat talebin daralmış olması, üstelik arz fazlasının yüksek seviyede olmasına karşın, fiyatlarda gerileme görülmemişdir. Münferit satışlar devam etmektedir.

Özellikle metropollerde yaşayan insanların pek çoğu yaygın bir hayali yaşamaktan vazgeçmiyor. Deniz manzaralı, doğa içinde,kent konforunundan vazgeçmeden ondan uzaklaşmadan, yasal olarak inşaa edilmiş bir ev.

Emeklilikte sığınılacak bir liman. Bahçe sulamak,hamakta kitap okumak,denizle kucaklaşmak ,yüzmek, bahçesinde yetiştirdiği çiçeklerin gelişimini ve güzelliğini izlemek. İşte böyle özelliklere sahip bir ev.Binlerce insanın böylesi bir hayali olduğunu tahmin etmek pek de zor değil.

Muğla, çevresi için Datça plan hükümlerinde geçici plan değişikliği yapıldığından beri, yeni kriterlere göre bazı tarlalar arsa statüsü kazandı. Böylece; imar olmadığı için Marmaris çevresinde kaçak yapı riski almadan yasal olarak ev yapabilme olanağı sunuldu.

Bunun anlamı, artık pek çok insanın hayallerini gerçekleştirebilme şansı artık mevcut olması. Kriz her yeri vuruken, köylerde dikkat çekici satışlar olamaya başladı. Özellikle Selimiye Köyü Marmaris'in parlayan yıldızı oldu. Diğer Köyler onu izledi.

Selimiye Köyü emlak hareketi

Marmaris çevresinde bulunan turistik nitelik kazanmış köylerde ise çok uygun fiyatlarla yasal inşaata uygun arsa satın alarak ,zevkinize, yaşam biçiminize uygun villa yapabilirsiniz. Marmaris'in parlayan yıldızı Selimiye Köyü olduğunu gösteriyor.

Gidenlerin bildiği, tekrar gittiği çoktan keşfedilmiş, deniz tutkunlarının bağlandığı özel bir yer. Sektördeki daralmaya karşın talep yogunluğu  piyasalarda gözlenmektedir.

Son iki yıl içinde değişen geçiş dönemi yapılaşma koşulları , uygun tarlaları arsa statüsüne almıştır. Bu yeni gelişme, ayni zamanda yakın zamanda imar gelecek olarak algılandığından, yatırım amacı ile gerlekleşen alımlarda trendi yükseltmiştir.

Marmaris satılık emlak yönü

Satılık emlak hareketliği olarak köylerin öne çıkışında en önemli neden, geçiş dönemi yaılaşma koşullarının getirdiği yasal rahatlık oldu. Kaçak yapı riski almadan inşaat yapılabilmesi satılık arsalara yönelimi sağladı.

Fiyatların Marmaris'de köylere göre çok yüksek olması, küçük yatırımcıyı çekmede köylere cazibe getirdi. Bu nedenle ne kadar sürer göreceğiz ancak, pusulanın yönünde değişikliği bu etmenler sağlamıştır diyebiliriz.