Marmaris Selimiye Satılık Arsalar

2009 Yılı Temmuz Eylül Gonenc Emlak Raporu

Marmaris Selimiye

Marmaris'de iki yıl öncesinin aktivitesi hayallerde kaldı. Dış dinamikler Marmaris'de etkin. Hemen her sokakta satılık emlak bulunuyor. Ancak; maliyet girdilerinin yüksek oluşu, artan inşaat giderleri fiyatların düşmesinde direnç oluşturuyor.

Çok net bir şekilde söyliyelim. Marmaris'de satılık ucuz emlak yok. Genel anlamda alan satan da yok. İki yıldır fiyatlar ayni seviyede. Geçmişe göreli nispeten gerçekleşen zayıf satışlar belirleyici değil. Nitekim; finans güçlüğü nedeniyle problem yaşıyan satıcıların sattığı, bazı emlaklar da belirleyici olmayıp, geneli ifade etmiyor.Beklenti her iki taraf için devam ediyor.

Selimiye Bölgenin Parlayan Yıldızı. İstanbul Ankara gibi metropollerde yaşayan, orta yaş, üzeri pek çok ailenin hayali, doğa içinde, deniz manzaralı, yol, su, elektrik, telefon, adsl bulunan akdeniz iklimine sahip bir beldede yaşamak.

En ideali de asgari 500 m2 bahçe içinde bir villa. Bu hayalin efektif karşılığı asgari 600.000-YTL 'den başlıyan fiyatlarla Marmaris'de gerçekleştirilebilir. Marmaris çevresinde bulunan turistik nitelik kazanmış köylerde ise çok uygun fiyatlarla yasal inşaata uygun arsa satın alarak, zevkinize, yaşam biçiminize uygun villa yapabilirsiniz.

Marmaris'in parlayan yıldızı Selimiye Köyü olduğunu gösteriyor. Gidenlerin bildiği, tekrar gittiği çoktan keşfedilmiş, deniz tutkunlarının bağlandığı özel bir yer. Sektördeki daralmaya karşın talep yogunluğu gözlenmektedir.

Marmaris Selimiye Köyü satılık arsa fiyatları?

Arsa sözcüğünü öncelikle belirlemek gerekiyor. Çünkü Selimiye'de resmi imar gelmemiştir. Tarla vasfındaki bazı araziler arsa statüsü kazanmıştır. Nitekim bu statüye giren arsalar yasal olarak konut veya pansiyon inşaatı yapılabilirliğine sahip durumdadırlar.Fiyatların belirlenmesinde en önemli etmen de budur. Bu konuyu biraz açalım.

Selimiye de yasal inşaat yapılabilir mi?

Şu kriterlere sahip olan emlaklarda inşaat imkanı vardır. 1-Kadastro yoluna sınırı mutlak bir şekilde bulunmalıdır.

a-Köy Yerleşim Alanı içinde yola cephe sınırı 15 m.'den fazla olmalı.

b-Köy Gelişme alanı içinde yola cephe sınırı 25 m.'den fazla olmalı.

2-Kıyı kenar çizgisinde yasal çekme mesafesinde olmalı.

3-Arsa 400 m2'den küçük olmamalı.

4-Sit alanı içinde olmamalı.

5-Çekme mesafeleri uygun olmalı. Selimiye satılık arsa: Asgari fiyat önermesi

İşte bu ön kriterlere sahip olanlar arsa, bu özelliklere sahip olmayanlar ise tarla olarak niteliyoruz. Tabir mazur görülsün, altın ile gümüş arasındaki fark gibi tanımlıyabiliriz.

Arsa özelliğine sahip olan emlaklarda yasal olarak inşaat yapılmaktadır. Peki tarla statüsünde bulunan emlaklar bir şansa sahip midir? Evet, çünkü Selimiye Köyü için imar çalışmaları sürdürülmektedir. Selimiye Köyü'ne imar geldiği zaman fotoğraf netleşecektir.

Yolu olmayan emlaklar,imar gelince [%40'a kadarı ücretsiz kamu yararına olmak üzere, devlet tarafından alındıktan sonra] geçiş dönemi koşulları ortadan kalkacaktır.

O günler geldiğinde bize göre hala satılık yer kalmış ise inanılmaz seviyelerde prim yapan fiyatlar ile arz yapılacaktır.Mevcut durumda geçerli olan Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşullarının halen yürürlükte olmasıdır.

Bu durumda; 2008 yılının ikinci yarısı başlarında, Selimiye'de Köy yerleşim alanı içinde, deniz manzaralı, yasal ev yapılabilecek arsa 'ların m2 fiyatları, büyüklükleri ile ters orantılı olarak yaklaşık asgari 150-YTL'den başlamaktadır.