Marmaris Emlak Piyasası Canlandı

Covid-19 salgın koşullarında yeni normalde Marmaris Emlak Piyasası ev fiyatları konut kredisi faiz oranları düşünce tırmanış başladı. Marmaris satılık daire fiyatları vatandaşa göre çıldırdı. Kiraların yüksek oluşu nedeniyle kiracılar tarihi faiz oranları avantajı ile borçlanarak konut sahibi olmayı tercih ediyor. Ev satanlar bu durumu fırsat olarak değerlendiriyor görüşü alıcılar tarafından seslendiriliyor. Günümüzde barınma ihtiyacı ana gereksinimler arasında da yer almaktadır. Toplum yapısı olarak da gelenek, örf ve göreneklerimize göre konut sahibi olmak veya yuva sahibi olmak aile için çok önemlidir. Barınma gereksiniminin olması ve artan nüfus la beraber barınma gereksiniminin kolayca halledilmesi için gayrimenkul bürolarının ortaya çıkmıştır.

Piyasa Etki Unsurları

 

Gayrimenkul sektörünün önemli etkenlerinden biri bulunduğu bölge ve mevkidir. Bölgenin gelişmiş olması konut fiyatlarına yansır. Zaten bütün evler tuğladan çimentodan demir kullanılarak yapılır. Kullanılan malzemenin esasları belirlenmiştir. En azından TSE kapsamında olmalıdır. Satışa çıkarılan evin en önemli koşulları mevki, metraj kalite ve yapının yaşıdır. Fiyatı esas olarak belirleyen etmenler bunlardır. Evin çevresinde yer alan ulaşım, hastane mesafesi, ulaşım eğitim için okulların bulunması artı etmenlerdir. Çevresel etkenler fiyata etki avantaj olarak yansır. Çevresel etkenler dışında yapının yaşı ile depreme dayanıklı yapılış standartlarına uygunluğu önem kazanır. Ayrıca binada projenin estetik ve fonksiyonel oluşu fiyata etki eder.

Arşiv Açıldı

 

İlçemizde ve Muğla çevresinde 1994 yılından beri faaliyette olan Gönenç Emlak Şirketinin sitesinden yararlanmak önerilir. Şirketimize ait Marmaris Haber (Marmarisbox) sitesi arşivi açmıştır. Sitede gayrimenkul fiyatlarının yıllara göre dağılımı verilmektedir. 2010-2014 arasında satılık ev fiyatları belirtilerek başlanmış ve yakın tarih olan 2017,2018,2019 tarihlerindeki yaklaşık ev fiyatlarına da değinilmiştir.

On yıllık Fiyat Hareketleri

 

Örnek olarak ele alacak olursak eğer; 2010-2014 seneleri arasında 2+1 yeni yapılmış dairenin fiyatı bulunduğu yere göre 125.000 TL ile 170.000 TL arasında değişim göstermekte iken 3+1 yeni yapılmış daire fiyat etiketleri 160.000 TL - 260.000 TL seviyelerini işaret etmektedir. Burada da görüldüğü gibi dairenin özelliği ve bulunduğu yerin fiyata etkisi gözükmektedir. Ayrıca 3-15 yaş arasında bulunan bir dairenin 2+1 fiyatı 100 bin TL iken 3+1 dairenin fiyatı 125 000 TL fiyatlarından başlamaktaydı. Tarihlerin değişmesiyle 2018 senesinde 2+1 gayrimenkul piyasası ortalama 450.000 TL olmuş ayrıca 3+1 sıfır daire fiyatı ise ortalama 850.000 TL olmuştur. Tarih olarak 2019 güncel piyasaya bakıldığında ise sıfır 2+1 dairelerin fiyatları 450.000 TL den başlayan ve 700.000 TL ye kadar ev bulunabileceği gözlemlenmektedir. 2020 Konut Fiyatları Covid-19 salgını yaşayan ülkemizde önemli avantaj sağlayan konut kredisi faiz oranları seviyesinde yaşanan gerileme piyasayı canlandırmıştır. Öyle ki, Satış işlemleri için müracaat sonrası birkaç gün beklemek gerekmektedir. İşlem yoğunluğu nedeniyle geçmişte bir günde tamamlanan satış işlemlerinin uzadığı izlenmektedir. Piyasa mekanizması işlemektedir. Ancak fiyatların yükseldiğini belirtelim. Birçok çevre gayrimenkul sektöründe fiyat etiketlerinin hala hak ettiği yere gelmediğini öngörmektedir.

WhatsApp: 0532 312 0116

Resimleri büyütmek için lütfen fotoğrafın üzerine tıklayınız.

DMCA.com Protection Status