Marmaris Emlak Satılık Daireler

2012 Yılı Ekim Aralık Gonenc Emlak Raporu

Konut Piyasası

Marmaris Emlak Sektörü üçer aylık son çeyrekte Marmariste neler satılıyor surusuna yanıt değerlendirmesi vermektedir. Yılın son ayında hazırlanan yazımız sektörün durumuna göz atmaktadır. Evet yıl sonu itibarı ile emlak piyasasında durum nedir? Dikkatimizi çeken birinci özellik, ticari değeri olan gayrimenkullere ilginin olduğudur.

Biri dört diğeri üç yıldız denize sıfır iki otel son iki ay içinde satıldı. Değerleri 500.000-TL üzerinde dükkanlar sessiz sedasız satılıyor ve satıldıkdan sonra duyuluyor. Komple binalar iyi lokasyonda yer alıyorlarsa ya yıkılarak yenileniyor yada el değiştiriyor.

Yani alıcı buluyor. Bunun belirleyici nedenlerinden birisi, banka faiz oranlarının düşmesi. Artık paranın yönü gayrimenkul yatırımını işaret ediyor. Para, piyasaya çıkmaya başladı. Ancak bu gelişme kalıcı olacak mı göreceğiz.

Konut kredisi faiz oranlarının seviye kaybetmesinin Marmaris emlak sektöründe bir canlandırma getirmediği görülüyor. Bize göre Marmaris emlak piyasalarında gerileme var. Esnafın durumu geçtiğimiz yıllara göre pek iyi değil.

Bu durum; Marmaris Emlak Bülteni önceki yazılarımızda da ele alınmıştı. Konut alımında ciddi potansiyel oluşturan bu kesim daralan talep yaşamaktadır. Bu kesim içinde İnşaat ve turizm sektörüne mal ve hizmet üreten büyük bir kitle yer almaktadır.

Tatilciler genel olarak ev satın almak yerine evlerini satmaya başladılar. Özellikle yabancılara satış kıyaslandığında gerileme içindedir.Konut satışlarında canlı olan ve çok hızlı satışı gerçekleşen gayrimenkuller, yeni inşaa edilmiş ve sahile yakın lüks konutlardır. Bilindiği gibi, sözü edilen konutlar, eski binanın yıkılarak yeniden inşaası ile elde edilen emlaklardır.

Çünkü satılık arsa olmadığından bu şekilde inşaat arsası elde edilmektedir. Kat karşılığı oranlarının da mülk sahibine %60 hatta bazı yerlerde %70 oranı bırakılarak yapımcı firma anlaşma yapabilmektedir.

Bunların dışında ikinci el, daha doğrusu 10-25 yaş arası konutlarda reel değeri altında fiyatlarla satışlar yaşanmaktadır. Birinci derece önemli mevkilerde bu geçerli değildir.

Marmarisbox Bulteni

Şirketimizin düzenli sektör hakkında analizler, haber, yorumları yayınlamaktadır. Güncel fiyatlarla sunulan ilan bilgileri duyurulmaktadır. Yazılan makaleler yazarlarımızın değerledirmeleridir. Satılık, kiralık sunulan emlaklarınfiyatları bilgileri ilan sahibine aitdir.

Sitemizde, şirketimizin yayın organlarında, ilanlar, bilgileri, resimleri ücretsiz güncel düzenli yayınlanmaktadır. Portföyümüzden Mugla Marmaris satılık daire kiralık ev konut tipi gayrimenkul ilanları sunulmaktadır.

Şirketimizinin periyodik yayınlanan bülteninde, yorum, analizler, emlak ilanları sürekli yenilenmektedir.. Marmariste ev kiralama ve Marmaris emlak bulteni satılık kiralık ev arsiv bilgileri ile Marmarisbox tarafından kiralik evler daireler sunulmaktadır.

Hızlı dönüşüm yaşayan Marmaris gayrimenkul piyasasında fiyat hareketleri, arz talep sonuş ilişkileri değerlendirilmektedir. Yazılarımız yoruma açık olup, öneri ile katkılarınızla zenginleşmektedir.