Marmaris Emlak Fiyatlari Marmarisbox

2008 Yılı Nisan Haziran Gonenc Emlak Raporu

Marmaris Emlak

Marmariste gayrimenkul sektörü 2008 yılının ilk altı ayında genel anlamda yaşadığı durgunluğunu sürdürüyor. Belirleyici olan dış dinamikler iç piyasayı etkilemeye devam ediyor.

Özellikle Mart ayında dövizdeki hareketlilik, faiz oranlarının artması ilginç bir dalgalanma yarattı. Ancak; bu hareketlilik emlak sektöründe piyasa durgunluğunu kronikleştirdi.

Marmaris emlak piyasasına sunulmuş ciddi arz fazlası bulunmaktadır. Talep iyice daralmış, fakat talebin daralmış olması, üstelik arz fazlasının yüksek seviyede olmasına karşın, fiyatlarda gerileme görülmemektedir.Yeni sezon için beklentiler, fiyat seviyelerinin düşmesine karşı direnc oluşturmaktadır.

Marmaris emlak fiyatları düştü mü ?

Gayrimenkul fiyatlarında gerileme görülmediğinden cazibe oluşmuyor. Döviz kurlarındaki artışlar ani dalgalanma yarattıysa da değişen fazla birşey olmadı.

2008 turizm sezonunda yabancılara satılacak gayrimenkul beklentisi her yıl kendisini yineliyor. Bunun yanısıra 28.000 civarında bulununan Marmaris nüfusu 100.000 lerin üzerine çıkan yaz sezonunda konut satışlarında artışı sağlıyor.

Bu anlamda Marmaris varlığı ile kendi talebini yaratıyor.Yerli, yabancı turislere sunulan yazlık satışlarda beklenti var. Lokal piyasa klitlenmiş durumda. İç piyasada arttırıcı etki sağlayan konut kredisi ise , ani olarak faiz oranlarının artması nedeniyle çekiciliğini kaybetmiş görünüyor.

İç piyasa alıcılarının büyük kısmı, yazlık, yatırım arsalarına yönelmiş durumda. Yakın çevre köyler geleceğin parıldayan yıldızı konumunda. Özellikle Selimiye Emlak sektörü oldukça hareketli görünüyor.

Marmaris kiralık emlak fiyatları geriledi mi?

Eğer kiralık gayrimenkul fiyatları geriledi ise bize de haber verin. Neden böyle diyorsunuz diye sorabilirsiniz. Ofisimize geleren pek çok müşteriden bu benzeri ifadeyi duyuyoruz. Bize göre fiyatlar gerilemedi.

Sadece kiracı profili seçiminden kaynaklanan tercihler öne çıktı. Gününde ödenmeyen kiralar, borç bırakarak yoğun yaşanan kaçmalar, mecurun çok kötü kullanılması gibi sebeblerden dolayı tercihler değişti.

Kiracının artık mesleğinin bile seçimi yapılır oldu.Özetle, ev sahibi aylık 600-TL'den evini kiraya vereceğine 500 veya 550-TL olsun ama iyi kiracı olsun söylemi ile hareket etmeye başladı. İşte fiyat gerilemesi bu.

Ev sahibinin kriterine uymayan kiracı 700-TL de verse evini kiraya vermiyor. Boş bekletiyor. Bir ihtarnamenin noter gideri 75-80-TL. Tahliye davası için ödenen avukatlık ve dava gideri yanısıra aylar süren dava stresi başlıbaşına bir korku. Bu nedenle kiracının profili öncelik taşıyor.

Turizm sezonu nedeniyle geçen aydan bu yana sezonluk ve mobilyalı ev taleplerinde artış yaşanmaktadır. 2+1 daireler 500-TL den başlıyan fiyatlarla kiralanmaktadır. 3+1 daireler ise 600-650-TL 'den başlıyan fiyatlarla kiralanmaktadır.

Mevki,metraj ve bina yaşına göre fiyatlar artış göstermektedir. Nitekim Marmaris emlak fiyatlari detaylı içerik,resimler eşliğinde izleyicilerimize sunulmaktadır.

Marmaris emlak fiyatlari ? Marmaris gayrimenkul sektöründe konut satışları yılın tüm aylarında dengeli bir oranda gerçekleşmektedir. Arsalarda ise inşaat yasağı nedeniyle kısmen devresellik mevcutdur.Tüm zamanlarda varolan ihtiyaçdan acil satılıklar mevcutdur. Acil satılıkların sayısal artışı Türkiye ekonomisinin durumuyla doğru orantılıdır.

Kriz dönemlerinde sayısal artış yükselmektedir. Bugün yaşanan durgunluk nedeniyle kriz dönemlerindeki kadar olmasa bile ihtiyaçdan acil satışlar münferiden yaşanmaktadır.

Marmaris İçmeler Armutalan Beldibi Turunç beldelerinde münferit yaşanan bu tür satışlar nedeniyle, değerinin altında satılık emlak fiyatların düştüğü varsayımı bize göre doğru değildir. 2+1 az masraflı 80m2 daire başlangıç fiyatı 90-95.000-TL'den başlar.

Yeni dairelerde bu fiyat 125-180.000-TL aralığındadır. Yazlık konut özelliğine sahip olmayan 70-75.000-TL fiyatla 15-25 yaşında daire de bulmak olasıdır. Üç yatak odalı daire, dubleks daire, ikiz villa veya villa fiyatları özellikleri nedeniyle değişkendir.

Şirketimizin ana sitesinde 3000 adet resimle sunulan 670 emlak bilgisi ilgilenenlere iyi bir kaynaktır. Sayfa altında bulunan Gonenc Emlak butonuna tıklanarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Marmaris de satılık emlak için en çok talep edilen mevkiler nereleri dir?

Merkezde Atatürk Heykeli'nden Turban Kavşağı'na kadar olan caddenin sağ tarafından 200 metrelik 4 km'lik serit içinde kalan bölge Uzunyalı'ya plaja yakınlığı nedeni ile tüm zamanlarda tercih edilmiştir.

Ahu Hetman Hastahanesi, Acı incir parkı ve çevreleri de yoğun talep almaktadır. Sarıana ise; merkeze çocuklu aileler için okula yakınlığı, konut alanı olması nedeniyle, arıtma tesisi sorunu çözüldükten sonra özel talep görmektedir. Merkezde arsa kalmaması nedeniyle, eski evlerin yıkılarak yenilenmesiyle kabuk değişimi yaşanmaktadır.

Armutalan merkez de her zaman hareketlidir. Camiavlu , Beldibi bu belirtilen mevkilerden daha az talep görmektedir. En değerli gayrimenkul şüphesiz deniz manzarasına sahip konutlardır.

Nerede ise konutdan ziyade manzara fiyatlanmaktadır. Son olarak belirtelim, yeni açılan Datça yolu sağ tarafındaki villalar beldesi en pahallı evlerin bulunduğu Marmaris'in nazarlığı olan önemli bir bölgesidir.

İçmeler ise; kendine özgü özelliği ile farklı bir talebi; sahip olduğu konumuyla yaratmaktadır. Marmaris de olsun, bir karış yerin olsun demişler.