Marmaris Emlak Bulteni Satılık Kiralık Emlaklar

2013 Ocak Mart Gonenc Emlak Raporu

Marmaris Emlak Bulteni

Yeni yıl ilk üç ayında genellikle yeni konutların ve dükkan, otellerin talep aldığı gözleniyor. İşyerlerini ele alırsak; merkezde dükkan satışlarına büyük talep var. Ancak; arzda daralma mevcut. Çarşı pek ilgi görmüyor. Sadece PTT sokağı, denize paralel anayol, Hasan Işık Caddesi,Uzunyalı'da denize sıfır dükkanlar için yoğun istek var. Ancak rekor Yeniyol Cadesi'nde.

En makul fiyatlı işyeri satılık etiketi 500.000-TL civarında. Metraja göre 900-1.000.000-TL aralığında ancak satışdan sonra duyulan alışverişler var. Üzerine sahibinden ya da emlakçı afişi bulunan yerlere bakan yok. Bu tip dükkanlar çarşıda çok. Hatta satılık dükkan sokağı olarak isimlendirilen yan yana 15-20 dükkanı hayret ile saydım. Bu dükkanlar 15-20 yıl önce "hava parası" ödenerek, hatta Marmaris'in hatırlı şahsiyetleri araya sokularak kiralanan dükkanlardı.

Eksen çarşıdan dışarıya kaydı, ardından dengeler bozuldu. Şimdi altın yılını Yeniyol Caddesi yaşıyor. Satın almak isteyen çok fakat satışa yanaşan yok. Olan da; 30-35 yıllık toplam kira bedeli turtarını satış fiyatı olarak belirliyor.

Satılık Oteller

Marmarisde satılık otel, her yıl kış mevsiminde el değiştirmeleri yaşıyoruz. Genellikle iki veya üç yıldız oteller satılıyor. En gözde olanları denize sıfır konuma sahip oteller. Marmariste satılık otel, satış nedenleri, kredi borcu, ortaklık bozulması, aile içi geçimsizlik, anlaşmazlıklar, kar maksimizasyonu gibi nedenler.

Nitekim; Marmariste satılık otel konusunda değişim yaşanıyor. Mütahit kökenli ve yerli toprak sahibi olarak nitelediğimiz otelciler aslına rucu ediyorlar. Otel inşatını yapmak başka işletmek başka. Doktorluk ile avukatlık gibi ayrı meslekler. Deniyorlar, öğreniyorlar, sonra oteli satıyorlar. Toprak sahibi otelciler turizmciler ise zaten çoktan satacaklarını sattılar. Halen de satmaya devam ediyorlar.

Ancak; pek çok aile, evlatlarını yurt dışında okuttular, şimdi; yeni jenerasyon olarak işlerinin başındalar hem de başarılılar. marmariste satılık otel yanısıra apart oteller ise, 15 ünite altında olanlar son beş yıldır apartlarını apartmana döndürerek daireler halinde satıyorlar.

Konut açısından, iyi lokasyona sahip yeni daireler 250-550.000-TL fiyatlarla hemde hızlı biçimde alıcı buluyor. Hatta inşaat halinde çoğu satılıyor. Anlaşılacağı üzere deniz manzaralı merkezde satılık daireler.

Yaşlı binalarda bulunan konutlar ise kredilerin alabildiğine faiz oranlarını düşürmesine karşın, cılız talep görüyor. Yani orta sınıf altındaki sosyal konuma sahip alıcıları talebi oldukça zayıf. Lüks konutlar ise, kendi talebini yaratıyor.

Tüm zamanlarda olduğu gibi değişen birşey bu yönde yok. Orta sınf altında ise geçmiş yıllarda yaşanan hareketlilikten eser yok. 20 yıl bu sektörde hizmet veren birisi olarak, üzülerek bu tesbiti belirtmiş olalım.

Marmarisbox Bulteni

Şirketimizin düzenli sektör hakkında analizler, haber, yorumları yayınlamaktadır. Marmaris emlak ilanları ile satılık daire yazlik konut gayrimenkul bilgileri ve Marmarisbox bülteni tarafından Marmariste satılık otel fiyatları veriliyor. Düzenli olarak yenilenen portföyümüzden seçilen satılık kiralık Marmaris emlak ilanları yayınlanmaktadır.

Mugla Marmaris emlak bulteni piyasa bilgileri ile satılık kiralık emlaklar ve Marmarisbox Gonenc Emlak ilanları düzenli güncellenerek sunulmaktadır. Okurlarımızın yoruma açık , önerileri, istekleri, eleştirileri dikkate alınan bültenimizde pusulanız doğru bilgi olsun temel prensibimizdir.