Marmaris Emlak Bulteni kiralık satılık ev

2008 Yılı Temmuz Eylül Gonenc Emlak Raporu

Global kriz ve emlak sektörü üzerindeki etkileri.

Koşullarda belirleyici değişiklik yok.Marmaris emlak sektörü 2008 yılının ilk altı ayında genel anlamda yaşadığı durgunluğunu sürdürüyor. Belirleyici olan dış dinamikler iç piyasayı etkilemeye devam ediyor.

Özellikle Mart ayında dövizdeki hareketlilik, faiz oranlarının artması ilginç bir dalgalanma yarattı. Ancak; bu hareketlilik gayrimenkul sektöründe piyasa durgunluğunu kronikleştirdi. Gayrimenkul piyasasına sunulmuş ciddi arz fazlası bulunmaktadır.

Talep iyice daralmış, fakat talebin daralmış olması; üstelik arz fazlasının yüksek seviyede olmasına karşın, fiyatlarda gerileme görülmemektedir.Yeni sezon için beklentiler, fiyat seviyelerinin düşmesine karşı direnc oluşturmaktadır.

Marmaris 'de Haziran 2008 sektörde neler oluyor?

Gayrimenkul sektöründe yıllardır yaşadığımız devresel periyodik hareket kısmen de olsa kendini tekrarlıyor. Her yıl Mart,Nisan Mayıs ayları kiralık ev talebi açısından yogun talep artışı sergilenmektedir.

28.000 nüfusa sahip olan Marmaris'e yarısından fazla sayıda sezonluk olarak, işyeri sahipleri, personeli tüm sektörler için çalışanlar gelmektedir. Bu gitgel hareketi içinde binlerce insanın konaklaması yoğun kiralama talebi yaratmaktadır. Özellikle mobilyalı evlerin sınırlı olan arzı nedeniyle kiralık ev talebi karşılanamamaktadır.

İşyerleri açısından ise ; işi son dakikaya bırakan millet olduğumuzdan, sezona girmeye hazırlanırken kiralık veya devren işyeri talepleri de yoğunluk göstermektedir.

Oysa uygun koşullar ile işyeri kiralama veya devir alma zamanı bir önceki sezon kapanışını takip eden dönemde olmalıdır. Sonuç olarak, yaşanılan kiralama faaliyetinin öne çıktığı dönemdir. Peki sektörde başka neler oluyor.? Şimdi ona bir göz atalım.

Marmaris satılık emlak hareketlerinde neler oluyor.?

Malesef satılık yönünde kendi talebini yaratma özelliğine sahip olan Marmaris emlak sektörü çok cılız hareketlilik yaşanıyor. Aslında durgunluk devam ediyor demek daha doğru.

Çünkü cılız hareket, değerinin altında satış fiyatları ile sunulan münferit satışlar yanısıra ihtiyaçdan acil satışların belirleyici olmayan aktivitesi. Yaşam devam ettiği için ekonomik etmenlerden bağımsız tek tük alımlar mevcut. İki yıl öncesinin satışlarının yüzde on'u bile yok. Açıkça durgunluğun kronikleştiğini bile söylemek mümkün.

Marmaris satılık emlak fiyatlarında değişiklik var mı?

Satılık gayrimenkul fiyatlarında değişiklik görünmüyor. Maliyetler fiyat seviyelerini belirlemeye devam ediyor. Fiyatlarda düşme yaşanmıyor.

Marmaris İçmeler Armutalan Beldibi Turunç beldelerinde münferit yaşanan satışlar nedeniyle, değerinin altında satılık emlaklar için fiyatların düştüğü varsayımı bize göre doğru değildir. 2+1 az masraflı 80 m2 daire başlangıç fiyatı 90-95.000-YTL'den başlar.

Yeni daireler için bu fiyat 125-180.000-YTL aralığındadır. Yazlık konut özelliğine sahip olmayan 70-75.000-YTL fiyatla 15-25 yaşında daire de bulmak olasıdır.

Üç yatak odalı daire,dubleks daire, ikiz villa veya villa fiyatları özellikleri nedeniyle değişkendir. Şirketimizin ana sitesinde 3011 adet resim ile sunulan 670 emlak bilgisi ilgilenenler için iyi bir kaynaktır. Sayfa altında bulunan Gonenc Emlak butonuna tıklanarak bilgilere ulaşabilirsiniz.