Isı Yalıtımı ve Maliyeti

Muğla Marmaris Gönenç Emlak Şirketi konutlarda önem kazanan ısı yalıtımı ve maliyeti nedir konusunda düşüncelerini paylaştı. Firma paylaşımlara 2018 yılında da devam ediyor.

Isı Yalıtımı Nedir?

 

Yalıtım artık yeni yapılan binalarda ihtiyaçtan çok zorunluluk haline gelmiştir. Bunun nedeni ise yalıtımlı yani izolasyonlu binaların yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Daha iyi bir yaşam standardı sunmasıdır. Ayrıca doğaya çevreye fayda açısından da ısı yalıtımı oldukça fayda sağlamaktadır.

Enerjinin büyük  çoğunluğu konutlar tarafından kullanılmaktadır. Isı yalıtım yapılmış olan binada enerji yani yakıt tüketimi azalacağından dolayı çevreyi kirleten gazlarda da azalma olacaktır.

Eski binaların birçoğuna da artık binada oturan kişilerin ortak kararı ile yalıtım yapılabilmektedir. Bu sistem dışarıdaki soğuk havanın bina içine girmesini engellerken içerdeki sıcak havanın da dışarı çıkmasını önlemektedir. Böylece daha az yakıt maliyetiyle kış aylarında ısınma gerçekleştirilmektedir.

Maliyeti Nedir?

 

Isı yalıtımı maliyeti yalıtım yani izolasyon işlemi yapılırken ortaya çıkan malzeme, işçilik ile buna benzer giderlerin bütünüdür. Bu işlemi eğer inşaat halinde olan, yeni yapılan bir binada yapılıyorsa binada küçük radyatör, düşük kapasiteli kazan, klima ve tesisat kullanılacağından dolayı yatırım ve işlem maliyeti de azalacaktır.

Isı yalıtım işlemi bina maliyetinin %2-5’i arasında bir fiyata mal olabilmektedir. Binanın yapısı, genişliği ve yüksekliği ısı yalıtım maliyetini doğrudan etkileyen unsurlardandır. Ancak bu yalıtım maliyeti bir süre sonra kendisini amorti edecek, ilerleyen zamanlarda ise net yakıt tasarrufu yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Isı Yalıtımının Faydaları

 

Isı yalıtımının hem çevreye hem de yakıt tasarrufuna fayda sağlamaktadır. Enerji tüketiminin azalması çevreye daha az zararlı gazın salınmasını ve yakıt maliyetlerinin de düşmesini sağlamaktadır. Böylece ısı yalıtımı hem bina sakinlerine hem de çevreye faydalı olur.

Isı yalıtımı maliyeti inşaat halindeki binaya uygulanması halinde daha düşük olacaktır. Bu nedenle sonradan ısı yalıtımı yapılan bir binaya göre daha az para harcanır.

İzolasyon maliyeti 2 ile 5 yıl arasında amorti edilmektedir. 5 yılsonunda sağlayacağınız yakıt tasarrufu direkt olarak ev ekonominize katkı sağlayacak ve enerjiye – yakıt’a harcadığınız paranın %50-60’lık bir kısmı size kalacaktır. Isı yalıtımlı konut uzun vadede hem tasarruf yapmanıza hem de yaşam kalitenizi yükseltmenize yardımcı olur.

Yararlı Siteler:  Selimiye EmlakMarmaris emlak konutMarmaris Haber

DMCA.com Protection Status

Resimleri büyütmek, slayt görünümünde izlemek amacıyla lütfen üzerine tıklayınız.