Selimiye Erle Koyu Satışa çıkarıldı

Gayrimenkul sektörüne Gönenç Emlak Şirketi tarafından Muğla Marmaris Selimiye Erle Koyu satışa çıkarıldı açıklaması yapıldı. Şirket Yetkilisi Kemal Gönenç gelecekte prim yapma özelliğinden dolayı işlenmemiş elmas olarak bu emlak değerine sahip olduğunu belirtti. Firma sitesinden resimleri ve arazinin krokisini ve çapını görebilirsiniz. Bunun için Selimiye Emlak sitesinin arama motoru çubuğuna, basit aramaya yalnızca 307 yazarak giriş tuşuna basınız. Bilgilere ulaşmanız için yeterlidir. Daha detaylı neler söylenebilir soru yanıtını birlikte izleyelim. 

İlan No:307 – Selimiye Satılık Koy

 

Muğla Marmaris Selimiye girişinde bulunan Erle Koyunda denize sıfır üç adet parselden oluşan arazi bulunmaktadır. Burasının emsalsiz özel konuma sahip Selimiye satılık arsa olduğunu belirtelim. Yatırımcılar için prim potansiyeli oldukça yüksek gayrimenkul, muhtelif kullanım amacına uygun özellikleri ile ayni zamanda sıra dışı ve çok önemli mevkide yer almaktadır.

Erle Koyu tarihi Geçmişi

 

Arazinin sahipleri Rodos'tan gelerek komple Erle koyunu satın almışlar. İlk değişim, 1928 senesinde padişah tapusu 1937 senesinde cumhuriyet tapusuna çevrilmesidir. Bilindiği üzere eski tapularda, günümüzdeki gibi net bildirim bulunmaz. Şimalinde hacı oğulları, cenubunda filan refikası gibi ibareler vardı. Arsanın yerlerinin ve miktarının tespiti için bu amaçla dava açılmış. Ancak, öngörülemeyen hata yapılmıştır. Dava, sadece miktar ve hudut tespiti değil ayni zamanda zilliyetlik için de açılmalıydı. Yıllar sonra açılan dava sonuçlanmış, sunulan krokide görülen iki parsel mahkeme kararı ile hazine adına tescili sağlanmıştır. Davanın devam ettiği yıllarda çıkarılan karar içtahat olmuş 60 senelik zilliyet hakkı kaybedilmiştir. Gerekçeli karar sit alanlarına zilliyet tesis edilemez kararı gereği arazi kadastro tapusuna dönüşmemiştir. Bu iki alan hazineye tescil edilmiştir. Zilliyetlik hakkının aileye ait olduğu raporla, bilirkişi kararları, toprak analiz raporları, tanıklar ile ispat edilmiştir. Ancak; dava açıldığında bu konuda yapılan hata nedeniyle, sadece hudut ve miktar tespiti hakkındaki talep mahkemenin sonunda kabul edilmiştir. Mahkeme bu iki hazine parselinde bulunan ağaçların ve ürünlerini ailenin kullanması yönünde olumlu karar vermiştir.

Satılık Parseller

 

Mevcut durumda, komşu parsel olması nedeniyle hazineden bu iki parselin kiralanması veya satın alınması mümkündür. Nitekim: aile tarafından bu yönde resmi başvuru yapılmıştır. Resmi üç adet tapudan oluşan parsel satılıktır. A=7659m2, B=3676m2, C=2757m2 olmak üzere toplam 14.092m2 arsa satışa sunulmaktadır.

İmar Durumu

 

Genel anlamda Datça Bozburun Plan Hükümleri geçerlidir. İmar durumu açısından B ve C isimli satılık parseller sit alanı kapsamı içerisinde kalmaktadır. A Parseli ise, kısıtlama içerisinde değildir. Halen Günü birlik tesis olarak faaliyet sürdürülebilir. Geçici olarak film seti kullanımı amaçlı kiraya verilmiştir. Muğla Bayındırlık il imar Müdürlüğü ile Özel Çevre Koruma Müdürlüğü ile müşterek çalışması; geçiş dönemi yapılaşma şartları burada yola sınırı olan parsel için geçerli ilan edilmişti. Tek ev inşa edilebilir. Ancak; bu koy için, alım gücü olan alıcının, potansiyel olarak marina yapabilmesi mümkün olabilir. Hazineye bırakılan parselleri, sınır komşu sıfatı ile öncelik hakkını gözeterek kiralama veya satın alma yoluna gidebilir. Bu durumda, 45.000m2 civarındaki arazide turistik tesis yaratabilme olanağı sağlanabilir. Erle Koyu potansiyeli yüksek özelliklere sahip, emsal arazi bulunmadığından kıymetli ve özel koy olarak değerlendirilmektedir.

Satış Koşulu

 

Satışın yapılması konusunda ortak iradeye dayanan karar vardır. Hisse sahibi olanların çoğu, aile içerisinden seçtikleri yetkiliye pazarlık yapma ve temsil etme izni vermişlerdir. Gayrimenkulü almak isteyen ciddi alıcılar, arsa sahipleri sözcüsü ile ön görüşme yaptıktan sonra anlaşır ise; tüm hissedarların bir araya geleceği toplantıda anlaşmaya varmaları için karşılıklı yüz yüze görüşmeleri temin edilir. Satış işlemi peşin para ödenerek gerçekleşir. Vade, takas kabul edilmez. Marmaris Selimiye imar bilgileri ve fiyat hakkında daha çok bilgiye ulaşabilmek amacıyla; sitemizi ziyaret etmeniz önerilir.

Kemal Gönenç

WhatsApp: 0532 312 01 16

Marmarisbox

DMCA.com Protection Status