Marmariste Satılık Ev Alma Kuralları

Muğla Marmaris Gonenc Emlak Şirketi Marmariste satılık ev alma kuralları konusunda dikkat edilmesi gereken kurallar olduğu bilgisini paylaşıyor. Kuralların deneyimler sonucu oluşan birikimlerden oluştuğu belirtildi. 

Konut Alırken Bakılması Gereken Ayrıntılar 

Büyük hayallerle geleceğini güvence altına almak isteyen, bu amaçla insanların biriktirdiği paranın büyük  bölümü taşınmaz mülküne yatırılır. Pek çok kişi konut sahibi olmayı ister. Ancak konut alırken doğru tercih yapmak, sonrasında hayal kırıklığına uğramamak üzere ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

Ev Sahibi Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Marmariste satılık ev almak amacıyla öncelikle yaşanması istenen yer, mevki, semt tercihi önemlidir. Tercih yapılırken muhakkak önem verilmesi gereken ayrıntılar içinde semtin güvenilir olup olmaması, sosyal mekanlara yakınlığı, yaşanılabilir özellikler taşıyıp taşımaması bulunmaktadır. Bunu anlamanın en iyi yöntemi semti anlatan yazıların, yorumların okunması ile semtin gezilip görülmesidir.

İkinci olarak gayrimenkulün konumu önemli olmaktadır. Toplu taşıma araçlarına, duraklara yakın olup olmaması, ana caddeye uzaklığı, sağlık kuruluşlarına, alışveriş merkezlerine, okullara olan uzaklığını öğrenmek gerekir.

Ayrıca satılık konutun cephesi de pek çok kişi için önemli olmaktadır. Güney cephesinde bulunan evler, güneş görür, ısı bakımından yarar sağlar. Dış cephesinin görünüşü, kullanılan malzemeler de hem görünüş hem de ısı kaybını önlemek için önemli olmaktadır.

Satışa engel olan faktörler; Evin üzerinde bulunan ipotek, evin tapu durumu, haciz gibi hususların araştırılması gerekir. Bu konuların gayrimenkulün bağlı olduğu Tapu Müdürlüğünde incelenmesi gerekir.

Satışı engelleyen hususların ilk sıralarında gelen problemlerden biri de, evin iskanı alınmamış veya kat mülkiyetinin kurulmamış olmasıdır. İkinci el ev alımında bakılması gerekli hususlardan birisi konut ömrüdür.

Genellikle evlerin  ömrü yaklaşık 50 yıl olmakta, daha sonra ise bina yıpranmaya başlamaktadır. Binanın yaşı bu sebeple önemlidir. Bina yaşı büyük olan evlerde elektrik, su, doğalgaz tesisatı gibi oluşabilecek problemler sebebiyle bakımı yapılmalıdır.

Ayrıca ev alımı yapılmadan önce muhakkak gayrimenkule ait ödenmemiş fatura veya vergi borcu olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Gerek yeni konut alırken, gerekse ikinci el ev alımında muhakkak işinde profesyonel olan, ev alınacak bölgeyi plan emlak danışmanlarından gayrimenkulün araştırılması konunda yardım alınmalıdır.

Yeni yapılan veya ikinci el ev alımında dikkat edilecek diğer konu da, konutun deprem yönetmeliğine uygun  yapılıp yapılmadığı ile zemin etüdüne uyulup uyulmadığıdır.

Sonuç

 

Birikimlerinizi riske atmayınız. Marmariste satılık ev alma konusunda kurallara uyunuz. Ne kadar dikkatli olursanız olun her şeyden önce ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. İyice araştırın. Öğrenin. Analiz ediniz.

Prosedürü bilmek, nelerle karşılaşacağınızı öğrenmek, pozisyon almanızı kolaylaştırır. Süreci doğru yönetmenizi sağlar. Bir bilene danışmaktan çekinmeyiniz. Konusunda uzman danışman size daima kazandırır.

Kaynak: Gonenc Emlak