Marmariste konut kredisi ve ipotek süreci

Gayrimenkul yatırımını ev satın alarak sonuçlandırmak istşyorsunuz. Ancak; bazı konular özellikle iyi araştırılmalıdır. Nitekim bu haber yazımızda; Marmariste satılık daire alırken banka kredisini kullandığınızda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda Gonenc Emlak Şirketi uyarılar ve bilgi paylaşımında bulundu.

Konut Kredisi Alırken Tapu ve ipotek süreçleri 

Konut kredisi alacağınız konutun teminat altına alınmak şartıyla bankadan alınan kredidir. Konut kredisi al konutun %20’sini peşin ödemeniz ile %80’ne kredi almanızdır.

Bunun için banka sizden kefil talep etmez, lakin geri ödeme zorluğundan dolayı konuta el koyma hakkını sözleşmeye dahil eder. Bankalarda çekeceğiniz tutaraya göre konut kredisi faiz oranı yüksek veya daha az olabilmektedir.

Konut Kredisinde Tapu İçin İşlemler

 

Konut kredisi kullanarak ev aldığınızda, satın aldığınız eviniz banka tarafından vade süresince ipotek edilir. Eğer başvurunuz onaylandıysa tapu dairesine gitmeniz gerekir. Yanınızda banka yetkilisi, avukatı bulunacaktır.

Öncelikle banka, satın aldığınız evin yasal mevzuata uygunluğuna üzerinde başka ipotek,tedbir, mahkeme kararı vb olup olmadığını bakar. Banka, bu uğraşları için, tüketiciden konut kredisi tapu masrafları olarak gider bedelini tahsil eder.

Tapu dairesinde sorun olmazsa sözleşme imzalanır. Tapu devri için gereken belgelerle tapu dairesine gitmeniz gerekir. Alınan konut kredisi tapu satış bedeliyle alıcı ve satıcı %2 oranında tapu harcı öder. Tüm bu işlemler sonunda satın aldığınız ev için sizin adınıza tapu belgesi düzenlenir.

Konut Kredisinde İpotekte İçin işlemler

 

Konut kredisi ipotek aldığınız banka tarafından kendisini teminata almasıdır. Ev kredisinde tüketicinin aldığı tutar çok yüksek olduğundan, ödemede risk için banka kendini güvence altına almak ister. Bu nedenle ipotek işlemi gerçekleştirilir.

Tapu için belgeler toplanır, tapu harcı ödendikten sonra banka avukatıyla tapu dairesine gidilerek tapuya ipotek gerçekleştirilir. Tapu işlemleri bitiminden sonra banka sizin adınıza hesap açarak kredinizi bu hesaba yatırır.

Bazı durumlarda satın aldığınız evde başka ipotek de bulunabilir. Böyle durumlarda ipoteğin kaldırılması gerekir. İpotek, banka tarafından konut kredisine istinaden yapılmışsa ilgili bankadan ipoteğin kaldırılması için yazı talep edilir.

Banka tarafından söz konusu krediye ilişkin gönderilecek belgeler ve resmi yazıyla yeni ipotek işlemi gerçekleştirilebilir.

Eğer ipotek banka değil firma veya da şahıs tarafından yapılmışsa öncelikle evi satın aldığınız kişiyle iletişime geçerek ipoteğin kaldırılmasını talep etmelisiniz. İpoteğin kaldırılmasından sonra yeni ipotek işlemi yapılarak bankayla istediğiniz tutar size verilecektir.

Son olarak, kredi kullanarak satın aldığınız evinizin borçlarını bankaya ödedikten sonra, fevk yazısı ile ipotek tapunuzdan kaldırılır.

Kaynak: Marmaris haber, Marmaris satılık daire,  Resimleri büyütmek için lütfen birisi üzerine tıklayınız.

DMCA.com Protection Status