Marmaris Gayrimenkul Değerleme

Son zamanlarda sık duyulan gayrimenkulün kıymetinin belirlenmesinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ilgi çekmiştir.  Marmaris gayrimenkul değerleme hakkında bilgiler Gonenc Emlak Şirketi aracılığı ile  piyasa koşullarında tarafsız kıymet belirleme bilgileri izleyici isteği üzerine paylaşılıyor.

Emlak Değerleme hakkında bilgiler

Taşınamaz, taşınması mümkün olamaz mallara gayrimenkul denir. Gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin ya da  gayrimenkule bağlı hak, faydaların belirli olan  tarihteki muhtemel değeri, kıymeti bağımsız ayni zamanda da tarafsız olarak takdir edilmesine değerleme denir.

Böylece genel anlamıyla emlak değerleri;  taşınmazın, taşınmaz projesinin ya da taşınmaza bağlı hak, faydaların değerleme gününde olası değerlerinin bağımsız, tarafsız nesnel ölçülere dayalı olarak kestirilmesidir.

Değer kavramı anlamıyla fiyat kavramından ayrılır. Fiyat, mal veya verilen hizmet için istenen, ödenen tutar için kullanılan terimdir. Bu bağlamıyla fiyat, genelde belirli olan  alıcı, satıcı tarafından belirlenmiş şartlarla hizmetlere verilen değişken olan değerin göstergesidir.

Değer, fiyat ilişkisi; belirli zamanda mal, hizmetler için ödenmesi muhtemel fiyatın takdirinin değerlemesinden ibarettir. İki kavram arasındaki korelasyon önemlidir.

Emlak değerlemesi arkası olmadan,  gayrimenkulün nitelikli, faydalı, çevresi iyi, kullanım koşulları gibi faktörlerinin değerlendirilmesi suretiyle o gayrimenkulün değerinin tespiti olan işlemdir.

Burada amaç bireysel menfaati gözetmeden sonuca ulaşmaktır. Gayrimenkul değerlemesiyle, bütün resmi , özel , gerçek kişi, kuruluşlara ait taşınmazların, taşınmaz projelerinin, taşınmazla ilgili hak, faydaların belirli tarihteki yaklaşık değerinin bağımsız, tarafsız, uluslararası alanda kabul görmüş değerleme takdir edilmesidir.

Gayrimenkul Değerleri Kimler Tarafından Belirlenir?

 

Taşınamayacak malın emlak değeri, gayrimenkul değerlemeyi bu alanda 4 yıl eğitim görmüş lisanslı uzman yapmaktadır. Genellikle bireysel veya şirkete bağlı çalışan uzmanların raporları, konut kredisi kullanımında geresinimi artmıştır. 

Bunun için uzmanlar SPK'nin sunduğu SPL tarafından yapılan sınavlarından geçme zorunluluğuna tabi tutulurlar. Sınavı gecen uzmanlar böylece lisansını alarak bankalarda, tüm kamu is yerlerinde de bunu kendine meslek edinme yolunu seçmiş kişiler olmalarıyla profesyonellik yolu açılıyor..

Dahası da uzman olan kişilerin TDUB üye olarak belge alarak aktif hale geçmesi de gerekmektedir. Bunun sonunda imza atabilirler. Pasif haldeki  uzman imza atma yetkisine sahip değildir.

Gayrimenkul fiyatları uzman kişiler tarafından tarafsız, belirli ölçütlere göre adaletli olarak belirlenir. Gayrimenkul satma da şirketler tarafından gerçekleştirilir. Marmaris emlak piyasasında kredi kullanarak Marmariste satılık ev almak isteyenler, bankanın anlaştığı değerleme firması ile işbirliği yaparak, konutun yerinde görülmesi, değerinin rapor edilmesini beklemek zorundadır. Gelecek rapor, verilecek kredinin limitini belirlemede birincil derede önemlidir. Be nedenle, Marmariste satılık ev almak amacıyla yola çıktığınızda, önce bankanızdan ön onay almak, yön tesbiti için gereksinir. 

Marmaris emlak piyasası hakkında sorularınız, isteklerinizi lütfen bize ulaşın sayfamızdan iletiniz.

Kaynak: Marmaris satılık daire, Marmaris satılık ev

DMCA.com Protection Status