Mantolama Yasası Uygulaması

Mantolama Yasası Uygulaması, 5627 sayılı Enerji Verimliliği, yasaya bağlı olarak çıkarılan yönetmelik yol haritasını belirlemiştir. Özellikle Binalarda Enerji performansı yönetmeliği uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda ayrıntıları vermektedir. Mantolama, binaların enerji üretiminin dengeli olması için yapılmaktadır. Yapılan işlemde binanın çok fazla soğuması ve çok fazla ısınması engellenmektedir. Nitekim Akıllı Ev Sistemleri güncel yaşama katılarak yerini almaktadır.

Yasaya Göre Yapılması Gerekenler

Mantolama Yasası ile israfın engellenmesinde geçici çözüm mantolamanın sonucunda binanın dengesi sağlanmaktadır. Kısacası, Mantolama Yasası Ugulaması işlemi ile gereğinden fazla enerjinin sarfiyatı yapılmamaktadır.

Enerji kimlik belgesi alımında özellikle dikkat edilmektedir. 1000 metrekareden yüksek binalarda mantolamanın yapılması zorunlu işlemdir. İşlem tasarrufun sağlanması için yapılmaktadır.

Binaların gereğinden fazla enerji kullanmamaları amacıyla yapılan yöntem israfın önüne geçilmede en etkili faktördür. En etkili faktör mantolamanın yönteminde binaların ısı düzeyleri orantılanmasıdır. Sistemler düzene girmektedir.

Neler Gerekiyor?

 

  • Yükseltisi 1000 metrekareden yüksek olan binalar için yapılmalıdır
  • Bankalar mantolamaya kredi verebilmektedir
  • Kredi amacıyla banka 60 aya kadar vade vermektedir
  • Mantolamanın yapılmasından önce bina incelenmelidir

Mantolama Yasası Uygulaması gereğine uygun işlemlerin yapılması binanın dış cephesinin şık görünmesini sağlamaktadır. Mantolamadaki esas amaç ısı yalıtımını sağlamaktır. Beklenilen binada enerjinin israfını önlemektir. Verimlilik artıran faktörler arasında önemli uygulama sonuçlar açısından kazançtır.

Böylece, binanın ısı, soğutma sistemleri ile sağlanan enerjinin asgariye indirgenmesidir. Mantolamanın gerekli olduğu binalar, 1000 m2'den yüksek binalardır. Binaların enerji ihtiyacı fazla olduğundan mantolama yapılmaktadır. Bunun dışında müstakil evlerde mantolama yapılması zorunlu değildir.

Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

 

Mantolamanın yapılması, binaların ısı yalıtımı için gereklidir. Binaların ısı dengesi ve israfının önüne geçilmesi için yapılan mantolama ile bina ne çok soğuk olmakta ne de sıcak olmaktadır.

Mantolamanın yararları arasında bulunan etkenler ile birlikte aynı zamanda bütçe masrafının indirgenmesi sağlanmaktadır. Enerjinin tüketimi açısından ekonomik açıdan oldukça faydalı uygulama enerji verimliliği için oldukça etkilidir.

Daha az tüketim için yapılan işlemi ayrıca binanın dış cephesinin güzel görünmesini sağlamaktadır. Kullanım bakımından yararlı olduğu izlenmektedir. Enerji verimliliği mantolamanın zorunluluğu olan tüm binalara yapılmalıdır.

Sonuç

 

Türkiye enerji açısında ne kadar çeşitlendirmeye gitse de ihtiyaç konusunda önlemler alması doğrudur. Gönenç Emlak Şirketi izlediği gayrimenkul piyasasında kanunun yaygın uygulanmasının yasanın benimsendiği anlamına geldiğinin kabul edilmesidir görüşünü paylaşıyor. Konu kamu yararınadır. yapıların ömürleriniz uzaması, enerji tasarrufu, daha kaliteli yaşam konforu önde gelen yararlardır.

Marmarisbox   

DMCA.com Protection Status

Resimleri büyütmek, slayt görünümünde izlemek amacıyla lütfen üzerine tıklayınız.