Konut Kredisi Alım Hataları

Mugla Marmaris Gonenc emlak Şirketi konut kredisi alım hataları konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı en sık yapılan hatalara düşmemek için uyarıda bulundu.  Bu haberde sizlere Marmariste konut kredisi alırken yapılan en yaygın hatalaranlatılıyor.

Konut Kredisi Alırken En Çok Yapılan Hatalar

 

Bir şikayet sitesine yapılan başvuruda, bakıldığında krediyi almadan önce toplam kredinin maliyetini hesaplamamadan, yıllık maliyet oranı değil de aylık faiz oranına göre hesaplamadan, incelemeden yapılan sigortalardan, tam anlamadan yapılan sözleşmelerden, habersiz kredi kartı çıkarılmasından ve benzeri hususlardan kaynaklanan hataların başta geldiği görülüyor.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Birincisi; faiz oranına değil, toplam maliyete bakılması gerektiği unutulmamalıdır. Krediyi çekecek kişiler genelde kredileri karşılaştırırken sadece faiz oranına odaklanır, hataya düşer. Bankadan kredi çekilecekse faiz oranlarına bakmanın yanında komisyon, dosya masrafı, istihbarat, ekspertiz gibi ücretleri de göz önüne almak gerekir.

İkincisi; aylık faiz oranına değil de yıllık maliyet boyutuna, toplamına bakınız. En sık yapılan hatalardan birisi de krediyi çekecek kişilerin, mukayeseleri yıllık maliyet oranına değil de, sadece aylık faiz oranlarına bakmalarıdır. Bu bakış yanlıştır. Elbette ki faiz oranı önemlidir; fakat bunun yanında yıllık maliyet oranına da bakmak gerekir.

Konut kredisi alanlar deprem sigortası dışındaki sigortaları yaptırmaya mecbur değillerdir. Bu yüzden konut satın almak için kredi çektiğinizde talebiniz dışındaki sigortaların yapılarak size masraf çıkarılmaması konusunda dikkatli davranmanızda fayda vardır.

Üçüncüsü, kredinin almadan önce imzalayacağınız sözleşmeyi mutlaka okumanız gerekir. Böylece kredinin daha almadan önce yanlış anlaşılma yaşamamış olursunuz.

Dördüncüsü, bilginiz olmadan çıkartılmış kredi kartlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazen bankalar müşteriden habersiz, kredi çeken müşterilerine isteği olmadan kredi kartı çıkarmaktadır. Bu bazen sözleşmeye konan kredikartı çıkartma şartından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden konu yine sözleşmeyi okumadan imzalamamak gerektiğine gelmektedir. Sözleşmeyi dikkatle okuyunuz.

Beşincisi; dokümanlarınızın bütününü saklamanız gerekir. Çünkü  problem çıkması, masraf iadesi için mahkemeye başvurulması halinde, banka her  doküman için ücret isteyebilir.

Son olarak kredinin taksitlerinin ailenizin gelirinin yaklaşık üçte birini geçmemesi oldukça önemlidir. Aylık aile gelirinizin geçiminizi olumsuz etkilemeyecek kadar kısmını kredi ödemeye ayırmanız sizin için faydalı olacaktır. Konut Kredisi alım hataları dikkatsizlik, ihmal, bilgisizlik, yetersiz kontrol araştırma, vb nedenlerden kaynaklanır. Danışmak kazandırır.

Kaynak: Marmaris haber, Marmaris satılık daire,  

DMCA.com Protection Status