Konut Kira Geliri Vergisi

Gonenc Emlak Şirketi gayrimenkul sermaye iradı için beyanname verme süresinin 27 Mart olduğunu kira geliri kazanan ev sahiplerine duyurdu. Mart ayı Vergi ayı demişler.

Verginin kutsal olduğu sözü de dillerdedir. Konut sahibi olup, evini kiraya verenler için 2017 yılı beyanname zamanı geldi. 2016 yılında ne kadar kira geliri elde ettiyseniz, şimdi kazancınızın vergisini beyan ederek ödeme zamanı geldi.

Merak etmeyin iki taksitte ödeniyor. Arzu eden yıllık peşin ödeyebilir. Keyif sizin. Beyanname Marmaris Vergi dairesi Müdürlüğü'ne veriliyor. İkinci kata çıktığınızda güleryüzle sizi karşılıyor ve yardımcı oluyorlar.

Konut Kira geliri

 

Ancak, Vergi dairesi müdürlüğü'ne elini kolunu sallayıp gitmek olmaz. Beyannamenizi hazırlamanız ya da gerekli bilgileri temin etmeniz gerekiyor. Beyannamede, sahibi olduğunuz, kiraya vererek elde ettiğiniz gelir belirtilmesi önemli.

Bina ve adres kodunu tesbit ederek işinizi kolaylaştırmak sizin elinizde. Beyannameyi kendiniz de düzenleyebilirsiniz.

Vergi nasıl hesaplanır?

 

Birlikte hesaplama yapalım.

Toplam kira gelirini ( gayri Safi İratlar toplamı) Örneğin; 7.000-TL yazdık. Vergiden istisna edilen tutar bu yıl 3.800-TL belirlendiğinden düşüyor ve götürü usul seçilerek kalan 3.200-TL bulunuyor.

Giderler (%25) 800-TL olduğundan 3.200-800= Safi irat 2.400-TL yani Gelire tabi gelir olarak matrah elde edilir. Vergimiz 360-TL hesaplanmış olur. Hepsi bu kadar. 51.40-TL Damga vergisinin ilave edileceğini unutmayalım.

Kiralarınızı elden almayınız. Banka hesabınıza yatırılmasını sağlayınız. Kira kontratlarınızı kaybetmeyiniz. Yasa gereği beş yıl korumalı, talep edildiğinde ibraz edebilmelisiniz.

7.000-TL kiralamadan ötürü kazancınız var ise 360-TL vergiyi ödemekten kaçınırsanız, ödeyeceğiniz cezalı tutar, sizi pişman ettirir. Yazımızın başında söyledik. Vergimizi ödeyelim.

Bize hizmet olarak geri döneceğini bilelim. Son güne kalmadan işlemi tamamlayalım. Gonenc Emlak Şirketi tarafından kiraya verilen ev sahiplerine talepleri halinde beyanname düzenlenmesi konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğini belirtelim. 

Kiralık evler hakkında yararlı linkler;

Marmaris haber, Marmaris emlak haberleri, Marmaris emlak,