Kentsel Dönüşüm Haberleri

Gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşüm kazandırıyor haberleri açıklaması Marmaris emlak piyasasında Gönenç Emlak Şirketi tarafından açıklandı. Özellikle yaşanılan deprem felaketi sonrası yeniden herkesin konuştuğu konuların başında gelen kentsel dönüşüm öne çıktı. Öncelikle İstanbul olmak üzere birçok kentte bulunan eski ya da yanlış şekilde yapılan yapıların risk taşıması endişe yarattı.

Muhtemelen meydana gelecek deprem sonrasında yapıların yıkılarak insanları maddi manevi zarara sokmasını ve cana yönelik riskleri engellemek üzere "6307 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Kanunu" hazırlanarak çıkarıldı.

Yasanın çıkması ile beraber artık insanlar yurdumuzun neresinde olurlarsa olsun, eski, ekonomik olarak ömrünü tamamlamak üzere olan, riskli yapıların yıkılarak depreme dirençli yapılmasını sağlamaya dönüktür. Yıkılacak olan evleri nedeniyle devletin sağlayacağı kira yardımı yanı sıra kredi, harç-vergi avantajları önemlidir. Bunların içinden en uygun olanı kullanarak yeniden yapabilmek artık yasa ile mümkündür.

Yenilenme Süreci

Risk altında olduğu tespit edilen yapıların yıkılarak yerine sağlam yapıların inşa edilmesi kentsel dönüşüm olarak adlandırılıyor. Herhangi bir ilan edilmeye gerek kalmadan Marmaris Emlak Konut piyasasında bu süreç kendiliğinden bir gereksinim olarak başlamış ve devam etmektedir. Benimsendiğini de açıkça söyleyelim.

İlk başta doğal dönüşüm olarak nitelediğimiz süreci özellikle sahile yakın ve merkez çevresinde yoğunlukla yaşanmaktadır. Uygulama önemli rant oluşturduğundan, arz talep ilişkisinden, bu doğal dönüşüm sürecinin hızla yaygınlaştığı görüldü. Temel neden kaynağını inşaat yapacak parsel olmamasından almaktadır. Yenileme sürecinin nedeni budur. İki katlı eski evlerin yıkılarak yerine üç-dört-beş katlı apartman inşa etmek büyük kazançlar sağladı.

Piyasa Uygulamayı Benimsedi

 

Fakat bu süreç iki üç yıl içinde sona erdi. Turizm açısından kar zarar dengesi bozulan tesisler dönüşerek yenilenmeye başladı. Bu kez 15 ünite ve altı apart ve üç yıldız oteller yıkılarak konutlara dönüştü. Açıklamaya çalıştığımız yenileme süreci yerini bildiğimiz kentsel dönüşüme bıraktı.

Önemli mevkide bulunan yaşlı siteler şimdi inşaat firmalarının gözdesi durumunda. Ciddi rekabetler yaşanıyor. Depreme dayanıklı Marmaris satılık ev fiyatları sürekli yükselmektedir. Her ne kadar arsa payı maliyeti sebebiyle fiyatları yükselmiş olsa da, alan satan hayatından memnun görünmektedir.

Kentsel Dönüşüm

 

Devletin ilan ettiği bölgelerin dışında bulunan alanlar içinde konutları bulunanlar gönüllü olarak yasadan faydalanmak için girişimde bulunmaktadır. İlk önce apartman maliklerinden en az birisi tarafından yapılacak müracaat yeterlidir. Sonrasında ise Bakanlık tarafından lisans verilmiş kuruluşların risk tespiti yaptırılması gerekmektedir.

Ev sahipleri tespiti kendilerinin de yaptırması mümkündür. Lakin yaptırmadıkları takdirde devlet tarafından bu işlem yaptırılacaktır. Binanın riskli çıkması halinde kesinlikle yıkılması gerekmektedir. Kişiler bu konu da itiraz hakkına sahiptir. Böylesi durumda itiraz incelenir ve sürecin sonunda karar değişmez ise yıkım işlemi uygulanacaktır.

Yıkım gerçekleştikten sonra apartmandaki kişiler devlet tarafından sağlanacak olan avantajlar sayesinde hem yeni evlerine kavuşacaktır. Başarılı uygulama ile yaşamlarını, malını, maddi manevi varlıklarını tehdit eden risk yönetilerek ortadan kaldırılması sağlanır.

Bu arada kentsel dönüşüm yönetmeliğinde değişik yapıldığını belirtelim. Artık inşaata bir yıl başlanmadığı takdirde veya inşaatın altı ay süre durması gerçekleşir ise müteahhit ile yapılan sözleşme tek taraflı fesih edilebilecek.

MARMARİS GÖNENÇ EMLAK

Resimleri büyütmek için lütfen fotoğrafın üzerine tıklayınız.

DMCA.com Protection Status