Depremler Korkutuyor

Türkiye son yaşananlar ile deprem korkutuyor duygusunu derinden hissederek ne yapmalı sorusunu tekrar soruyor. Öncelikle sağlam binalarda yaşamak olmazsa olmaz diye belirlendi. Sonrası için ne önlem almak gerekirin yanıtı yasal zemine oturmuş olan zorunlu deprem sigortası yaptırmak.Muğla Marmaris Emlak piyasasında konunun gündemde olduğunu belirtelim. Peki nedir? Nasıl yapılır? Marmaris Emlak Haber bülteni konuyu araştırarak açıklama yaptı.

Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu deprem sigortası 6305 sayılı afet sigortaları kanunu gerekçesi ile yapılır. Binalar ve bağımsız bölümlerle alakalı olarak yaptırılan sigortadır. Bu sigorta gereğince deprem sonrasında oluşan maddi zararları karşılar. Poliçede belirlenen limitler dahilinde, zarar nakit olarak sigorta firması tarafından karşılanır.

Bina nasıl kısmi olarak ya da tamamen zarar görmüş olsa da daima güvence altında olarak devam etmektedir. Bina bölümleri bir veya ayrı ayrı güvence kapsamına alınabilir. Binada ana duvarlar, temeller, istinat duvarları koruma kapsamındadır. Bağımsız bölümlere ayıran ortak duvarlar, tavanlar ve tabanlar da dahildir. Asansörler, merdivenler gibi alanlar kapsar. Tümü güvence kapsamında içindedir. Teminat kapsamı dışında olan bazı durumlar da bulunmaktadır.

Sigorta Kapsam Dışı Kalanlar

 

DASK Zorunlu deprem sigortası binada depremi ve sonrasında oluşan yangın, tusunami veya infilak, patlama, yer kayması gibi olayların neden olacağı maddi zararları karşılar. Ancak enkaz kaldırma giderleri bu durumun dışındadır ya da kira mahrumiyet olması bu durumun dışında tutulmaktadır. Onun gibi manevi tazminat talepleri seçenek ikametgah ve iş yeri masrafları gibi şeylerle sigorta tarafından karşılanması gerekir.

Örneğin iş yeri yıkıldıktan sonra enkazı kaldırmak isterseniz sigorta tarafından giderler karşılanmaz. İş durması nedeniyle oluşan masraf, sigorta tarafından ödenmez. DASK tarafından belirtilen masraflar kapsam dışıdır. Farklı isteğe bağlı sigorta paketleri bu isteklere yanıt verebilir. Selimiye Emlak piyasasında bu yönde taleplerin olduğu izleniyor. Bilinen adı ile mecburi deprem sigortası DASK olası deprem felaketi yaşayan ailelerin yaşamlarına yeniden güvenle devam edebilmelerine destek sağlamaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır?

 

Bütün yapı tiplerinde 17 Ocak 2018 tarihinden itibaren 190 bin TL olarak azami güvence tutarı belirlenmiş bulunmaktadır. Sigorta bedeli, azami güvence tutarı geçmemek koşuluyla belirlenir. Meskenlerin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre güvence bedeli belirlenir. Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazların hepsi 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler kat irtifaklı edilmiş binalar tamamen sigorta kapsamın içinde girmektedir.

Ancak projesi bulunmayan tamamen ticari ve sanayi amaçlı kullanılan binalar taşıyıcı sistemi olumsuz istikamette etkileyecek şekilde tatil edildi ya da satıldığı tespit edilmiş olan binalar bu kapsamın içinde girmeyecektir. DASK işlemini yaptırmak istediğinizde elektrik ve su faturası ile başvuruda bulunmanız gereksinir.

Marmarisbox

DMCA.com Protection Status

Resimleri büyüterek slayt görünümünde izlemek amacıyla lütfen üzerine tıklayınız.