Ev Kiralama Kiralık Evler Arsiv

2012 Temmuz Eylül üç aylık Gonenc Emlak Raporu

Ev Kiralama

Marmaris Emlak Sektörü ikinci üçer aylık hazırlanan analiz yazımızda ev kiralama konusunu değerlendirmeye çalıştık. Bundan yirmibeş yıl önce, yaz aylarında nüfus hareketi yaşanır, turizm sektörüne mal, hizmet üretenler mevsimlik konut kiralama yoğun talebibini oluştururlardı.

Ayrıca; yazlıkçıların gelişi ile yerli turizm canlanırdı. Ev tipi pansiyonculuk, motel, butik oteller hizmet verirdi. Kış ayları geldiğinde, kendi yerlisi ile başbaşa kalan Marmarisde açık birkaç lokanta dışında bir yer bulunmazdı.

Konut kiralamada çok yaygın biçimde, üç ay, altı ay peşin ödemeli kiralama yapılırdı. Yıllık kira artışları her zaman yüksek enflasyon nedeniyle kiracı kiraya veren arasında ciddi sorun oluştururdu.

Günümüzde ise beldemiz modern kent yaşam konforunu sunmaktadır. Sağlık Ocağından teşekküllü hastahane ve özel hastahanelere, yabancılara hizmet veren kuruluşlara, francheising ile ünlü markalara, eğitim alanında kolejler, fen liseler vb. eğitim,sosyal yaşam, sağlık yanısıra alt yapı hizmetleri tamamlanmış beldeye dönüşen, dünyaya açılan Marmarisden sözedilmektedir.

Hızlı yapılaşma gibi olumsuzluklar da olsa, büyümeye uygun talep artışı yaşanmıştır. Artık nerede ise imarlı parsel pek kalmadığından, eski binaların yılıkarak yenisinin yapıldığı renovasyon dönemi her herde kensisini göstermektedir. Nitekim başta büyük otellerde bu değişime ayak uydurmuşlardır.

Sektöre hizmet sunan esnaf çarşıya sığmamış ve uzunyalı istikametinde genleşerek gelişmiştir. Peki bu büyüme içinde, hizmet üretenleri konaklaması nerede nasıl olmaktadır? İşte burada çalışan kesim için sıkıntı vardır.

Arz sınırlı olduğundan, seçici olan daire sahipleri, ev kiralama koşullarında kiracı profiline daha çok önem verir olmuşlardır. Yaşanan dönüşüm beldenin yaz kış yaşanır hale gelmesi ile konut arzının daralmasında doğrudan etki yapmıştır. Fiyatların fazla değişmediği, peşinatların olmadığı, depozito ve kefil taleplerinin yoğunlaştığı bugünlerde açıkça bu durum izlenmektedir.

Bu nedenle; subay astsubay, öğretmen, bankacı, emekli gibi sabit geliri olanlar ev kiralamada tercih edilir olmaktadırlar. Ekonomik krizin yansımalarından en belirleyici iz bırakan etkilerden birisi sektörde gelişmelerdendir.

Konut kiralamada, ilk ay peşin, bakiye aylık ödemeli, olmazsa olmaz depozit talebi ev sahiplerince şart koşulmaktadır. Yıllık kira kontratı tanzim edilmektedir.Marmarisde ev kiralama muhtelif etmenlerle günden güne güçleşmektedir.

Marmarisbox Bulteni

Şirketimizin düzenli sektör hakkında analizler, haber, yorumları yayınlamaktadır. Güncel fiyatlarla sunulan ilan bilgileri duyurulmaktadır. Yazılan makaleler yazarlarımızın değerledirmeleridir. Satılık, kiralık sunulan emlaklarınfiyatları bilgileri ilan sahibine aitdir. Sitemizde, şirketimizin yayın organlarında, ilanlar, bilgileri, resimleri ücretsiz güncel düzenli yayınlanmaktadır.

Portföyümüzden Mugla Marmarisde kiralık ev satılık daire konut tipi gayrimenkul ilanları sunulmaktadır. Şirketimizinin periyodik yayınlanan bülteninde, yorum, analizler, emlak ilanları sürekli yenilenmektedir..

Marmariste ev kiralama ve Marmaris emlak bulteni satılık kiralık ev arsiv bilgileri ile Marmarisbox tarafından kiralik evler daireler sunulmaktadır. Hızlı dönüşüm yaşayan Marmaris gayrimenkul piyasasında fiyat hareketleri, arz talep sonuş ilişkileri değerlendirilmektedir. Yazılarımız yoruma açık olup, öneri ile katkılarınızla zenginleşmektedir.