Yabancıların Emlak Edinmesi

Turizm cenneti Muğla Marmaris son 20 yıldır yerli ve yabancıların akınına uğradı. Özellikle emekliler yoğun olarak yerleştiler. İngiliz, alman, ruslar konut almaya devam ediyor.

Marmaris Emlak Piyasası

Marmaris emlak fiyatları döviz karşısında yabancılara uygun geldiğinden tercihler beldemize oldu. Bugün özellikle sahile yakın, Marmaris emlak piyasasına sunulan yeni konutlar hala alıcı bulmaktadır. Ayrıca; mortgage temin etmek de mümkün olduğundan Marmaris satılık daire alımında avantaj sağlanmıştır.

Yabancı aile ülkemize geldiğinde, buraya yerleşmek istediğinde, hemen mülk edinip edinemeyeceğini araştırmaya başlar. Aynı şekilde Türkiye vatandaşları da başka bir ülkeye yerleştiklerinde benzer biçimde nasıl işlem yapabileceklerini merak eder.

Devlet sınırları içerisindeki mülklerin yabancılar tarafından satın alınması, o devletin kanunlarına bağlıdır. Gayrimenkul alım – satımı uluslararası hukuk çerçevesinde belirlenmiş, karar o ülkeye bırakılmıştır. Peki yabancılar Türkiye toprakları üzerinde mülk edinebilirler mi? Yabancıların bu konuda ne gibi hakları bulunuyor?

Yabancıların mülk edinmeleri yasalarımızda belirli sınırlamalar içerisinde belirtilmiştir. Yani yabancılar, kanunların belirlediği sınırlar içerisinde kalmak koşuluyla hareket edebilirler. Anayasanın temel hak ve hürriyetler konusuyla ilgili olan 16.maddesinde ve tapu kanununun 35.maddesine göre karşılıklı olmak şartıyla Türkiye’de mülk edinebilirler.

Mütekabiliyet esastır. Bu ne anlama geliyor? Karşılıklı işlem şartıdır. Yani yabancıların ülkemizde mülk edinebilmeleri için yabancılara tanınan kanuni hakkın aynısının yabancının ülkesinde de görülmesi gerekiyor. Örneğin İngiliz vatandaşının ülkemizde daire satın alabilmesi şartı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına da, İngiltere’de daire satın alabilmesi olanağını doğuruyor.

Yabancılara Mülk Edinme Sınırlamaları Nelerdir?

 

• Yabancılar, Türkiye topraklarında askeri bölgelerde emlak edinemezler.

• Yabancıların güvenlik bölgesi ilan edilmiş yerlerde emlak satın alması yasaktır.

• Yabancılar (gerçek kişiler), köy kanunu uyarınca, köylük yerlerde mülk edinemezler. Köylük yerde miras yoluyla kalan mülkler konusunda sahip olma hakları vardır.

• Tapu kanununun 36. Maddesine göre köye bağlı olmasa dahi müstakil çiftlikler ve araziler için 30 hektardan az olma koşulu aranır. Yabancılar bu gibi yerler için emlak edinmek isterlerse, eğer 30 hektardan büyükse hükümetten izin almak zorundadır. Yine kanuni miras yoluyla kalan mülkler konusunda yabancılar mülk sahip olma hakkına sahiptir.

• Bir başka konu da yabancı statüsünde olan mültecilerdir. Mültecilerin Türkiye toprakların 3 yıl süreyle ikamet etmesi durumunda, otomatikman karşılıklı işlem şartı düşmüş olur. 3 yıl geçtikten sonra mülteci durumda olan yabancılar Türkiye toprakları üzerinde askeri bölge, güvenlik bölgesi ya da yasak bölgeler dışında mülk edinme hakkına sahiptir.

Marmarisbox Bulteni Mugla Marmaris Emlak piyasası yabancılara Marmaris satılık daire ve konut gayrimenkul satın almaları hakkında bilgi veriyor. Özellikle blog sayfamızda, gündeme alınmasını istediğiniz konularda, tartışma, yorum, katkılarınızla desteğiniz beklentimizdir. Marmaris emlak piyasası hakkında sorularınızı bize ulaşın sayfamızdan iletebilirsiniz. 

Gonenc Emlak

 

Şirketimiz 22 yıldan uzun süreden beri gayrimenkul sektörüne hizmet vermektedir. Firmamızın resmi sitesi gonencemlak.com.tr türkçe ve ingilizce olarak yayındadır. Marmaris Bulteni arsiv bölümü kaynak nitelikte raporlar sunmaktadır. Firma yazım ekibi tarafından makaleler yayına verilir.  Ücretsiz Marmarisbox üyeliğinden yararlanmanız önerilir.

DMCA.com Protection Status