Marmaris Satılık Ev Almak

Hayalinizdeki evi gördünüz, beğendiniz. Her şey yolunda gidiyor. Peki gerçekten etraflıca düşündünüz mü? Uzun yıllar oturmayı arzuladığınız  evi kapsamlı olarak araştırdınız mı? Karşınıza acaba masraflar çıkacakmı? Komşularınız kimler? Evet belki hayalinizdeki evi alacak olmanın heyecanıyla bunları düşünmediniz. Ama ev aldıktan sonra yaşanan sorunlara bakılınca, ufak detaylara kesinlikle dikkat edilmesi gerektiği  gerçeği var ortada. Muğla Marmaris Gonenc Emlak Şirketi, yeni blog yazı konusu, Marmaris satılık ev almak hakkında bilgi vererek yapılması gerekenleri açıklıyor. 

Ne yapmalı

Muğla Marmaris emlak sektöründe süpriz olarak konut kredisi faiz oranlarının düşmesi Marmaris satılık ev konut  piyasasını hareketlendirdi. Marmaris emlak sektöründe satılık konut almak için dikakt edilmesi ve yapılması gerekenlere özen göstermek gerekir.

• Marmaris satılık ev alımı için yola çıkarken ilk araştırılması gereken, tapunun niteliğidir. Tapu niteliği kat mülkiyetliliği, kat irtifaklılığı, arsa payı tapulu ya da kooperatif devirli oluşuna göre belirlenir.

• Mutlaka tapunun  fotokopisi alınarak satılık ev üzerinde tedbir varmı araştırılmalıdır. Şerh durumu mevcutsa, nasıl kaldırılabileceği, satıştan önce bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmelidir.

• Alınan tapu fotokopisiyle evin bağlı olduğu Belediyeye gidilerek İmar Müdürlüğün'de yine herhangi  imar sorunu olup olmadığına bakılmalıdır. Sıklıkla karşılaşılan hatalardan birisi  bina projesinde gözüken kapı numarasıyla evin numarasının örtüşüp örtüşmediğidir. Örneğin projede 8 numara gözükmesine rağmen kapı numarası 9 olabilir. Bu gibi hatalar ev satın alınmadan giderilmelidir. Kolay işlem değildir, belirtelim.

• Binanın yöneticisine gidilerek evin durumu konuşulmalıdır. Herhangi borç var mıdır? Evin sorunları nelerdir? Ayrıca, herhangi  vergi borcu, elektrik, doğalgaz, su borçlarının olup olmadığı araştırılmalıdır. Tüm borçların satıştan önce ev sahibinin ödemesi, evi sorunsuz, borçsuz  teslim edilmesi gerekir. Doğalgaz, elektrik, su faturalarının satıştan önce satıcı tarafından aboneliklerinin iptal edilmesi önemlidir.

Basit hatalar yüzünden daha sonra istenmeyen durumlarla kaşılaşılabiliyor. Komşularla ilgili sıkıntılar yöneticiyle konuşulabilir. Hayallerinize ulaşmak isterken hayatınız kabusa dönebilir. Komşuların durumu bazen ev almak kadar titizlik gerektirir.

• Tapu harcı ödemeleriyle ilgili usülsüzlüklere ortak olmayınız. Şöyle ki, tapu dairesine gidildiği zaman oradaki tapu memuru evin yalnızca hangi fiyatla satış yapıldığını görev gereği sorar. Aslında siz hangi rakamı söylerseniz o fiyattan satış işlemi yapılıyor. Beyan esas alınır.  Evin değerini düşük göstererek tapu harcını az ödeme yoluna gidilmesi tehlikelidir. Cezası vardır..

Aman Dikkat

Aslında buraya kadar  sorun yok görünüyor. Çünkü belediyenin belirlediği rayiç fiyatın üzerinde gösterilen satış rakamları tapu dairesinde sorun yaratmıyor. Ancak, işte sıkıntı da burada başlıyor.

Maliye Bakanlığı da diyor ki; belediyenin gösterdiği rayiç, asgari fiyat dikkate alınır.  Ancak; satış fiyatı ne ise onun  üzerinden tapu harcı ödenmelidir. Araştırmalar yapılır, çevredeki ev satışlarının emsal değerleri kontrol edilir, hesaplara bakalır, ortada usülsüzlük tespit edilirse alıcıya, satıcıya ceza kesilir.

Burada Maliye cezayı da hemen kesmiyor. Örneğin 5 yıl kadar bekliyor,  sonunda cezayı, geçen süre içerisinde oluşan faiz ödenmek durumunda kalınıyor. Böylesi sorunlarla gelecekte başınızın ağrımamasını istiyorsanız mutlaka evin gerçek satış bedeli üzerinden ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz.

• Bazen satış işlemlerinin yılın son gününe denk gelmesi daha sonradan sıkıntı çıkartabiliyor. Satış işlemi eğer yılın son gününe denk gelmişse, belediye hesap işleri servisine gidilerek satıcının evi sattığı ve alıcının da evi satın aldığını beyan etmesi gerekiyor. Eğer yapılmazsa, daha sonradan alıcı,  satıcı cezalı vergi ödenmek zorunda kalınır.

• Son not olarak, alım – satım işlemlerinin  emlakçı aracılığıyla yapılması ilk başta pekçok kişinin çekindiği  durum gibi görülse de, işini bilen emlak danışmanı   birçok sorunun üstesinden gelmede kolaylık sağlar.

En basit anlamda, siz kendi başınıza Marmaris satılık ev piyasasından konut satın alırsanız, yarın öbür gün evin eski satıcının  alacaklısı tarafından satılmış olan eve alacaklı yüzünden kanuni haciz konulabilir. Emlak danışmanından profesyonel hizmet almak satışın muvazaalı satış olmasını engeller. Ayrıca, kaliteli hizmet veren emlak danışmanı her iki taraf için doğru fiyatı, işlemleri belirleyerek zaman, para tasarrufu sağlar. Bizden söylemesi. 

DMCA.com Protection Status