Konut yatırımı kazandırıyor.

Marmaris

Ülkemizde yatırımcı konuta yaptığı yatırımlarda acaba bu yatırım bana ilerde ne kazandırır gibi düşüncelere dalmaktadır. Oysa son 10 yıllık konut verilerine bakıldığında yatırımcısına kaybettirmeyen tek yatırım aracı konut olmuştur.

Yazımızı kaleme almamızın nedeni yatırımcının kafasında bulunan yukarda saydığımız durumu silmektir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda konut her yıl %12 civarında sahibine değer kazandırmış.

Bunu yıllık enflasyondan barındırsak dahi (ülkemizde ortalama yıllık enflasyon %7) konut her yıl yatırımcısına % 5 oranında değer kazandırmış. Böyle bir ortamda konuta yatırım yapmayı düşünen vatandaşlarımızın bu tereddütlerini bir kenara bırakıp yatırım yapacağı konutun özelliklerini iyi analiz etmesini öneriyoruz.

Konut almak hangi kesim için zor olmaya başlar yıllık geliri %12 civarında artış göstermeyen vatandaşlarımız için konut olmak yıl geçtikçe maalesef zorlaşır. Vatandaşlarımızın konuta yatırım yaparken dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır bu hususları sıralamamız gerekirse;

1-Konutun bulunduğu konuma bakmalısınız Yatırım yapacağınız konut için bulunduğu konum çok önemlidir. Hastane, sağlıkocağı, okul, park, metro gibi önemli alanlara yakın olup olmadığına bakmalısınız.

2-Yapılacak veya yapılmakta olan yatırım projelerini araştırın Yapılan veya yapılacak olan projeler bir konutun değerinin artış göstermesi için çok önemlidir. Metro, havaalanı, otoyol, hızlı tren gibi yatırım projeleri evinizin değerini bir hayli artıracaktır.

3-Binanın yaşına bakmalısınız Yapılan son araştırmalara göre konuta yapılan yeni yatırımların büyük bir kısmı 0-5 yıllık binalara yapılmıştır. Bu demek oluyor ki alacağınız evin yaşı satılabilirlik durumunu bir hayli etkilemektedir.

4-Konutun bulunduğu il veya ilçenin gelişim potansiyeline bakmalısınız Bu madde yukarıda saydığımız maddeler içerisinde en önemli konuma sahip maddelerdendir.  Çünkü bir ilin veya ilçenin gelişmişlik potansiyeli evinizin değerinin artış veya azalış göstermesi ile doğru orantılı bir yapıya sahiptir.

Gonenc Emlak Şirketi

Arsalar yanı sıra konut yatırımı kazandırıyor bilgisi vererek güncel villa daire ev ilanları sunuyor. Bulunan yerin potansiyelini öğrenmek için uzman kişilerden fikir almanızı daha sonra yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İyi yatırımlar dileğiyle…

DMCA.com Protection Status