Emlak Vergisi

Muğla Marmaris Gonenc Emlak Şirketi sektörde sorulan emlak vergisi nasıl ve kimin tarafından ödenir açıklaması yaptı. Sitemizin Blog bölümünde gayrimenkul sektörüne ilişkin sık sorulan soruları yanıtlamaya, gelen isterker üzerine devem edeceğiz.  

1319 sayılı Emlakla ilgili Vergi Kanunu gereğince verginin mükellefi; bina, arsa ya da arazinin sahibi, eğer varsa intifa hakkı sahibi, eğer her ikisi de yoksa bu yerleri malik gibi tasarruf edenlerdir.

Sahip olunan taşınmazlar için mülk sahibinin herhangi bir bildirim vermesine gerek yoktur. Ancak yeni satın alınan taşınmazlar için işlemin gerçekleştiği yılın sonuna kadar vergi beyanı bildirimi zorunludur.

Emlak Vergisi Kiracı Tarafından Ödenir mi?

Satın alındığı ilk yıl için emlak vergisi ödenmez iken sonraki yıllar herhangi bir bildirime gerek kalmadan ödenecek vergi otomatik olarak hesaplanır ve vergi iki taksitte alınır.

Gayrimenkulün 2 Ocak'ta satın alınması halinde vergisini eski sahibi sorumluyken 31 Aralık'ta satın alınması halinde vergisinin sorumlusu yeni sahibi olacaktır.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununca verginin sorumlusu bina, arsa ya da arazinin sahibi, eğer varsa intifa hakkı sahibi, eğer her ikisi de yoksa bu yerleri malik gibi tasarruf edenindir net tarifle açıklaması yapılmıştır . Eğer gayrimenkul üzerinde paylı mülkiyet söz konusu ise tüm malikler hisseleri oranında yükümlüdür.

Peki, kiradaki gayrimenkulün emlak vergisini kiracı mı öder?

 

Kiralamaya ilişkin esasları düzenleme altına alan Borçlar Kanununa göre, aksi kararlaştırılmadığı veya kanunda öngörülmediği sürece, kiralanan taşınmazlara ait vergi, zorunlu sigorta kiracı tarafından değil de mal sahibi tarafından karşılanır.

Sıfır oranlı emlaka ait vergi olanağından yararlanan  emekli evini kiraya verirse mevcut durumdan nasıl etkilenir?

Sıfır oranlı vergi; oturacak  tek evi bulunan, evin net alanı 200 metrekareyi aşmayan, iş yeri bulunmayan ve başka işte çalışmayan emeklilerin yararlandığı vergidir.

Belirtilen şartlara sahip olan emekli, belediyeye başvurarak durumlarını belirten bir form doldurduklarında avantajlı imkandan yararlanır. Eğer oransız emlak vergisinden yararlanan emekli evini kiraya verir ve kendisi de kirada oturur ise söz edilen yararı yine de kaybetmez.

Birlikte oturdukları ev, çalışan ya da emekli olan eşine sıfır oranlı emlaka ait vergisinden yararlanma imkanı kaybedilir. Bu durumun genel hayatın akışına aykırıdır. Ancak kanunlarla engellenmemiş  istisnası vardır.

Evini kiraya veren emekli, eşinin evinde kira ödeyerek oturursa kendisinden yine emlak vergisi alınmaz.

Gonenc Emlak Şirketi

 

Muğla Marmariste 01.01.1994 tarihinde kurulan firmamız, sadece kiralık satılık konut villa yazlık arsa iş yeri ilan bilgilerini vermek yerine sektörel konulara ilişkin sık sorulan soruları da yanıtlamaktadır. Burada amacımız bilgi, paylaşımıdır.

Firmamız uzman ekibimiz müşterilerinden gelen karşılaştığı soruları toplantıda derledikten sonra, başlıkları belirlemektedir. Editör tarafından yazarlarımızın kaleme aldığı makaleler blog bölümünden izleyiciye sunulmaktadır. 

DMCA.com Protection Status