Marmaris Satılık Emlak Kiralık Ev Arsiv

2008 yılı Ocak-Mart üç aylık Gonenc Emlak Raporu

Piyasa fiyat hareketleri satılık kiralık emlaklar

2008 yılına emlak sektörü dış dünyada global krizinden etkilenerek başladı. Petrol gelirlerinin getirdiği genleşme yerini çekilme sürecine bıraktı.Özellikle ABD 'inde başlayan ve FED'in faiz indirimleri yıkıcı etkilerinin önlenmesine çalışılan mortgage krizi durgunluk, dalgalanmanın belirleyici nedeniydi..

Dış dinamiklerin Türkiye'de yansıması iç piyasadaki durgunluğun karşılığı oldu. Konut kredilerinde yaşanan faiz oranlarındaki düşmeler; ciddi anlamda talep seviyesini yükseltemedi. Cazibe yaratılması için oranların indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Marmaris Satılık Kiralık Gayrimenkul Sektörü

 

Gayrimenkul fiyatlarında genel beklenti bir türlü gerçekleşmiyor. Nerede ise tüm sokaklar kiralık ev, satışa çıkarılan evler, konutlar ,dükkanlar ile dolu. Çarşı içinde kiralık afişleri ile dükkanlar mevcut.

On yıl önce Marmaris'den tanınmış bir esnaf aracılığıyla; araya hatır konularak, işyeri kiralanırdı. Daire fiyatı kadar hava parası ödenerek dükkanların devir edilişini duyuyorduk. Şimdi dönerek bakan bile olmuyor. Peki bukadar arz fazlası varken, talep cılız durumdayken, neden hala fiyatlar yüksek seviyelerde?

Marmarisde fiyatlar neden düşmüyor?

 

Çünkü; fiyatların bu seviyelerde çok uzun zamandır kalmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Dış dinamiklerin etkilerinin belirleyici olduğunu söyliyelim. Türk Ordusu'nun yapmış olduğu harekatın emlak piyasası üzerinde olumsuz etkisi olmamıştır.

İç piyasada sıcak para akışında daralma, konut kredisi faiz seviyenin hala cazibe kazanamaması,durgunluğun süregelmesi, fiyat seviyelerini etkilemiştir. Genel olarak talep daralması tüm sektörlerde yansımaktadır.Arsa değerlerinin göreli yüksekliği Marmaris'de inşaat maliyetlerine doğrudan etki yapmaktadır.

İnşaatlar yüksek maliyetlerle yapıldığından satış fiyatları doğru orantılı olarak yüksektir. İkinci el gayrimenkul satışlarında ise etkileyici faktör rant beklentisidir. Sıkışıklıktan Marmaris'de gayrimenkulünü satmış münferit satışları örnek olarak almıyoruz.

Genel anlamda fiyatların geleceği Marmaris'de turizm sezonunun nasıl geçeceğiyle yakından ilgili oladuğunun düşünüyoruz. Gonenc Emlak Ltd.Sti. Marmaris satılık emlak kiralık ev arsiv bilgileri Gonenc Emlak Marmarisbox Bulteni yazlık konut fiyatları Amutalan Beldibi İcmeler Marmariste gayrimenkul ilanları.

Şirketimizin düzenli bilgilendirme yorum, analizleri Marmarisbox Bültenimizde yer almaktadır. Marmaris Emlak Bulteni Marmarisbox 01/Şubat/ 2008 günü yayına başlamıştır.

Marmarisbox Bulteni

 

Şirketimizin düzenli gayrimenkul sektörü hakkında analizler, haber, yorumları yayınlamaktadır. Marmaris satılık emlak fiyatları hakkında bilgilere sayfalarımızda ulaşabilirsiniz. Ayrıca; Marmariste kiralık daireler ve Marmariste kiralık evler ile Mugla çevresi köy evleri müstakil ev ilanları portföyümüzde bulunmaktadır.